PKP Energetyka i Rail Polska rozpoczną współpracę na rzecz zielonej energii

15 lipca 2021, 18:15 Alert
Źródło: Rail Polska
Źródło: Rail Polska

PKP Energetyka i Rail Polska podpisały list intencyjny o współpracy przy tworzeniu rozwiązań, które umożliwią pozyskanie oraz wykorzystywanie energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Już wkrótce instalacje fotowoltaiczne zasilą infrastrukturę kolejowego przewoźnika towarowego – czytamy w komunikacie.

PKP Energetyka podaje, że Rail Polska jest jednym z czołowych prywatnych przewoźników towarowych funkcjonujących na polskim rynku kolejowym. Spółka specjalizuje się w przewozach towarów masowych, transporcie intermodalnym oraz przemysłu chemicznego.

– Podpisanie listu intencyjnego sygnalizującego chęć podjęcia współpracy dotyczącej zielonej energii wskazuje na dużą wagę, jaką nasza firma przywiązuje do zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Cieszymy się, że naszym partnerem w procesie zmniejszania śladu węglowego spółki będzie PKP Energetyka, która według naszej oceny dysponuje unikalnym doświadczeniem, kompetencjami i niezbędnym know-how. Warto też przypomnieć, że wspólnie działamy już w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) na rzecz optymalizacji zużycia energii elektrycznej w branży kolejowej – stwierdził Piotr Krzemień, członek zarządu i dyrektor Zakładu Przewozów Kolejowych Rail Polska.

List intencyjny dotyczy współpracy we wdrażaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych przez przewoźników kolejowych.

– Nie ma odwrotu od zielonej energii. Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że wszyscy stajemy przed wyzwaniem ograniczania własnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Branża kolejowa nie jest tutaj wyjątkiem – więcej, powinna ona dawać przykład. Tym bardziej cenny jest fakt, że kolejny przewoźnik kolejowy zadeklarował chęć podjęcia współpracy z PKP Energetyka mającej na celu wypracowanie modelu wykorzystywania energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach OZE. Nasza spółka jest doskonałym partnerem dla realizacji tego przedsięwzięcia – obecnie sami realizujemy m.in. projekt budowy paneli PV na ponad 500 podstacjach trakcyjnych, które zmniejszą ich zapotrzebowanie na energię elektryczną – powiedział Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

PKP Energetyka/Jędrzej Stachura

Obrycki: PKP Energetyka chce stworzyć sieć magazynów energii trakcyjnej w Polsce