PKP Intercity porządkuje cennik pociągów TLK i IC

3 grudnia 2015, 15:04 Infrastruktura

PKP Intercity porządkuje cennik pociągów TLK i IC. Dzięki wprowadzeniu nowych, równomiernych stref kilometrowych – co 5, 10, 20 i 40 km – ceny biletów będą lepiej dopasowane do faktycznie pokonywanych odległości. W efekcie na wielu trasach pasażerowie zapłacą za podróż nawet o kilkanaście procent mniej – czytamy w komunikacie spółki.


Od 13 grudnia br. w pociągach kategorii TLK i IC będzie obowiązywać nowy, zoptymalizowany cennik kilometrażowy. 22 strefy kilometrażowe zastąpi taryfa zbudowana z 75 proporcjonalnych części.
Tym samym, ceny biletów będą lepiej dopasowane do faktycznie pokonywanej odległości, a maksymalna różnica w cenie pomiędzy kolejnymi strefami kilometrowymi wyniesie 2 zł zamiast aktualnych 11 zł.

– Dla większości naszych klientów nowy podział będzie oznaczać obniżkę lub zachowanie dotychczasowej opłaty. Odczują to szczególnie pasażerowie podróżujący na krótszych trasach. Na tych odcinkach ceny spadną średnio nawet o 19 proc. – mówi Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

Mniej za bilet zapłacą m.in. pasażerowie podróżujący na trasie ze Słupska do Gdyni, gdzie cena spadnie
z 37 do 31 zł, czy na odcinku z Warszawy do Kutna – tu opłata obniży się o 5 zł, do 35 zł.

Optymalizacja pomoże też uniknąć dysproporcji w cenie biletu, gdy pociągi choć kursują w tej samej relacji, to innymi trasami lub z innych stacji. – Obecnie, zdarzają się sytuacje, gdy pasażer za przejazd nawet na niewiele większą odległość, płaci nieproporcjonalnie więcej. Tak jest w przypadku podróży do Ciechanowa – zmiana stacji początkowej z Warszawy Zachodniej na Warszawę Centralną pozwala zaoszczędzić 11 zł – wyjaśnia Jacek Leonkiewicz. Nowy, uporządkowany cennik eliminuje takie nierówności. Od 13 grudnia różnica w cenie biletu do Ciechanowa ze stacji Warszawa Centralna oraz Warszawa Zachodnia wyniesie niewiele więcej niż 1 zł.

W pociągach kursujących w dalekich relacjach ceny biletów nieznacznie wzrosną – średnio o 2 proc.,
a maksymalnie o 11 proc. – na trasach liczących ponad 840 km. Zmiany w cenniku unikną pasażerowie planujący podróże z wyprzedzeniem, ponieważ przewoźnik premiuje takich klientów zniżkami (30 proc., 20 proc., 10 proc.). Wystarczy kupić bilet z kilkudniowym wyprzedzeniem aby otrzymać rabat odpowiadający zmianie w cenniku.

Uporządkowany cennik pociągów kategorii TLK i IC to jedna z wielu nowości, jakie pojawią się w ofercie PKP Intercity wraz ze zmianą rozkładu jazdy. Mniej za bilet zapłacą np. osoby podróżujące na krótkich odcinkach, korzystające z 1 klasy pociągów TLK i IC czy wybierające pociąg Pendolino w drodze do Rzeszowa, Gliwic czy Bielska – Białej. Więcej o nowej ofercie PKP Intercity w kolejnych odcinkach cyklu: Podróż w dobrej cenie z PKP Intercity!

Źródło: PKP Intercity