PKP PLK: Jaśniej i bezpieczniej na peronach

26 lutego 2015, 11:16 Energia elektryczna

100 000 nowych lamp na sieci kolejowej. PKP PLK dostosowują oświetlenie do potrzeb pasażerów. Nowe lampy zapewniają lepsze warunki obsługi i niższe koszty utrzymania. W 2014 r. PLK wymieniły ponad 6000 punktów oświetleniowych. Tylko na stacji w Rzeszowie wymieniono ponad 120 lamp. Zarządca infrastruktury tylko w 2014 r. wyposażył ponad 200 zmodernizowanych peronów w nowoczesne oświetlenie – to ponad 4000 nowych punktów świetlnych. Na sieci kolejowej PLK zamontowała już prawie 100 000 lamp nowego typu. 

– PKP PLK co roku wymieniają lampy rtęciowe starego typu na nowoczesne sodowe wysokoprężne o najwyższym wskaźniku skuteczności świetlnej. Efektem wymiany oświetlenia jest obniżenie kosztów energii i eksploatacji. Nowoczesne lampy mają dłuższy czas pracy są tańsze w eksploatacji. – mówi Andrzej Kazimierski z Biura Energetyki PLK.

Bezawaryjna praca nowych lamp szacowana jest na około 4 lata, czyli prawie dwa razy dłużej niż stosowane wcześniej lampy rtęciowe. Wymiana oświetlenia ogranicza również emisję dwutlenku węgla do atmosfery i sprzyja ochronie środowiska. Zarządca infrastruktury poprawia również system oświetlenia przejazdów kolejowych. W 2014 r. tylko przy modernizacji skrzyżowań toru i drogi nowe oświetlenie zamontowano w ponad 500 miejscach.

Źródło: PKP PLK