PKP PLK: w 2015 r. zbudowano 12 nowych przystanków

4 grudnia 2015, 10:05 Alert

(PKP PLK S.A.)

Od 400 tys. do 6 mln zł przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na nowoczesne przystanki. Dodatkowy dostęp do pociągów i kompleksowa obsługa pasażera stała się standardem na modernizowanych liniach. W 2015 r. zbudowano 12 nowych przystanków. PLK już planuje 5 nowych w przyszłym roku.

Tylko w 2015 r. PLK oddały do użytku 12 nowych przystanków, które ułatwiają komunikację m.in. w Małopolsce, na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie. Pasażerowie zyskali dodatkowe możliwości obsługi w Krakowie, Zamościu i we Wrocławiu. W grudniu podróżni skorzystają z kolejnych obiektów : Przebędowo i Łopuchowo Osiedle (województwo wielkopolskie).

Nowe przystanki to wygoda dla pasażerów – funkcjonalne perony, nowe wiaty i ławki, czytelne oznakowanie, dostępny rozkład jazdy, oraz bezpieczne dojścia do peronów. Każdy przystanek jest budowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Nowe przystanki w regionach

W październiku udostępniony został przystanek osobowy Wrocław Różanka, położony na modernizowanej linii E 59 Wrocław – Poznań. Pasażerowie zyskali wygodny dostęp do pociągów oraz bardziej komfortowy dojazd na Cmentarz Osobowicki – największą wrocławską nekropolię. Na przystanku zatrzymują się wszystkie lokalne pociągi z Wrocławia Głównego w kierunku Rawicza (i z powrotem) – w ciągu doby to 24 pociągi. Koszt budowy nowego przystanku wyniósł ponad 6 mln zł. W Małopolsce pasażerowie od września korzystają z trzech nowych przystanków w Krakowie: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica. Wszystkie powstały w ramach modernizacji połączenia kolejowego do nowego terminalu Kraków Airport. Mieszkańcy aglomeracji krakowskiej zyskali nie tylko łatwiejszy dostęp do lotniska, ale także doskonałą alternatywę dla przeciążonego układu drogowego. Nowe przystanki zapewniają wysoki standard – perony zostały wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, system informacji pasażerskiej oraz są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i rodziców z dziećmi w wózkach.

Mieszkańcy Zamościa mogą korzystać z dwóch nowych przystanków. Zamość Starówka i Zamość Wschód łączą centrum ze wschodnią częścią miasta i zachęcają do spacerów po zabytkowej dzielnicy. Nowoczesne przystanki powstały na trasie biegnącej z Lublina przez Rejowiec do Hrubieszowa. Dzięki ich budowie mieszkańcy Zamościa zyskali również wygodniejszą podróż do Lublina. Obiekty są w pełni dostosowane do osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Budowa kosztowała ok. 2 mln złotych.

W województwie warmińsko – mazurskim pod koniec roku zakończy się budowa przystanku Szymany Lotnisko. Nowy przystanek, który zostanie udostępniony pasażerom na początku 2016 roku, umożliwi skomunikowanie Olsztyna z lotniskiem. Podróż pociągiem na samolot zajmie tylko 45 minut, a nowy przystanek z wiatą, czytelnym systemem informacji wizualnej oraz nowoczesnym oświetleniem zapewni komfortową przesiadkę. Peron będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz z ciężkim bagażem.

Łatwiej dla mieszkańców małych miejscowości

Nowe przystanki kolejowe ułatwiają także komunikację mieszkańcom małych miejscowości. W województwie wielkopolskim na trasie Wągrowiec – Poznań zarządca infrastruktury wybudował dwa nowe przystanki: Przebędowo i Łopuchowo Osiedle, które ułatwiają dostęp do połączeń lokalnych. Funkcjonalne perony z pełnym wyposażeniem oraz pochylnie zapewnią wygodną drogę na perony osobom niepełnosprawnym, opiekunom z dziećmi i rowerzystom. Przystanki zostaną udostępnione pasażerom już w grudniu. Budowa każdego z nich kosztowała ok. 400 tys. złotych.

Kolejne nowe przystanki w 2016 r.

W przyszłym roku Polskie Linie Kolejowe planują uruchomienie pięciu nowoczesnych przystanków: Warszawa Mokry Ług, Nowy Kisielin, Kraków Sanktuarium, Sucha Beskidzka Rynek czy Chmielów Zagumnie. Będą wyposażone w elementy małej architektury oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Informacje dodatkowe:

Nowe przystanki zostały wybudowane na liniach: 201 Gdynia – Bydgoszcz (1 przystanek osobowy), 356 Poznań – Bydgoszcz (2 przystanki osobowe, które powstały w ramach modernizacji tej linii), 271 Wrocław – Poznań (1 przystanek osobowy w ramach modernizacji linii), 72 Zawada – Hrubieszów (2 przystanki osobowe), 81 Chełm – Włodawa (3 przystanki osobowe sezonowe), 118 Kraków Gł. – Kraków Lotnisko: (3 przystanki osobowe, które powstały w ramach modernizacji linii).