Prawie miliard euro dla polskiej energetyki i nauki

5 września 2017, 07:15 Alert

Energa SA otrzyma kredyt w wysokości 250 milionów euro w ramach Planu Junckera na modernizację sieci dystrybucyjnej, a polska nauka zostanie wsparta kredytami na badania i rozwój opiewającymi na 730 milinów euro – poinformowało Ministerstwo Rozwoju w komunikacie.

Euro banknoty
(fot. Pixabay/CC)

 

Środki będą pochodzić z Europejskiej Banku Inwestycyjnego i zostaną przeznaczone na strategiczne inwestycje.  Energa poinformowała w poniedziałek, że podpisała umowę z EBI ws. finansowania hybrydowego. Umowa stanowi podstawę do przeprowadzenia przez Energę emisji obligacji hybrydowych o wartości 250 mln euro.

Jak podała spółka, celem pozyskania finansowania jest realizacja inwestycji w segmencie dystrybucji w latach 2017-2019 w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu strat sieci i poprawie jakości obsługi.

Uroczystość podpisania umów kredytowych w tej sprawie odbędzie się we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Relację będzie można przeczytać na BiznesAlert.pl.

Plan Junckera to popularna nazwa programu, którego fundamentem jest Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych. Został powołany dwa lata temu z inicjatywy szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera. Program ma na celu pobudzenie inwestycji w Unii Europejskiej.

PAP/Ministerstwo Rozwoju/BiznesAlert.pl