Gazem i mieczem: Sojusz Polska-Ukraina-Wielka Brytania. Spięcie

4 lutego 2022, 07:30 Energetyka

W tym wydaniu podcastu Spięcie BiznesAlert.pl redaktorzy Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski rozmawiają o toczącej się wojnie na Ukrainie. Mariusz Marszałkowski rozjaśnia warunki współpracy zakresie bezpieczeństwa. – Wielka Brytania w trójkącie Kijów, Londyn, Warszawa ma odpowiadać za budowę struktury zbrojeniowej – mówi. Wojciech Jakóbik dodaje, że Zachód reaguje na różne sposoby, między innymi Polska, Wielka Brytania i Ukraina podjęły pewne zobowiązania. Kraje mają plany, które mogą odstraszyć Rosję.

Fot. Freepik. Grafika: Gabriela Cydejko.
Fot. Freepik. Grafika: Gabriela Cydejko.

Mariusz Marszałkowski podkreśla, że cały czas siły rosyjskie znajdują się na Krymie, który jest okupowany. – Cały czas mamy siły rosyjskie wspierane przez Rosjan na wschodzie Ukrainy, natomiast do ataku nie doszło – mówi. Wojciech Jakóbik dodaje, że Zachód reaguje na różne sposoby, między innymi Polska, Wielka Brytania i Ukraina podjęły pewne zobowiązania. Kraje mają plany, które mogą odstraszyć Rosję i dotyczą dotyczą sektora bezpieczeństwa oraz energetyki.

Mariusz Marszałkowski rozjaśnia warunki współpracy zakresie bezpieczeństwa. – Wielka Brytania w trójkącie Kijów, Londyn, Warszawa ma odpowiadać za budowę struktury zbrojeniowej. W kontekście dostaw uzbrojenia na Ukrainę trzeba pamiętać że Wielka Brytania jest jednym z głównych państw, które zaopatrują między innymi Ukrainę w środki bojowe. Mówimy tutaj o rakietach przeciwpancernych, amunicji, ale Wielka Brytania również odpowiada za misję szkoleniową. To właśnie do Wielkiej Brytanii trafi duża część z kontraktów zbrojeniowych na modernizację ukraińskiej Marynarki Wojennej. Obecność brytyjska nie dziwi z racji tego, że Wielka Brytania po czasie Brexitu stara się odnaleźć swoje miejsce w globalnej rozgrywce.

Redaktor naczelny Wojciech Jakóbik dodaje, że z perspektywy energetycznej to Polska jest rozgrywającym. – Ukraina nie ma własnych alternatywnych szlaków dostaw gazu bez pośrednictwa Polski, czy Unii Europejskiej. Ukraina może sprowadzać gaz przez Polskę albo Słowację i Węgry. Polska jest potencjalnie najbardziej atrakcyjnym źródłem gazu lekcji poza Rosji – mówi.

Opracowała Gabriela Cydejko

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na YouTube, SoundCloud lub Spotify.