Podsumowanie tygodnia: Komisja Europejska ogłasza „Pakiet Gazowy”. Plan Morawieckiego: mało konkretów ws. energetyki

21 lutego 2016, 10:15 Alert
Mateusz Morawiecki

(Bartosz Bieliszczuk)

Prezentujemy przegląd najważniejszych informacji z minionego tygodnia.

Komisja Europejska ogłasza „Pakiet Gazowy”

W zeszłym tygodniu KE ogłosiła tzw. Pakiet Gazowy. Ma on usprawnić mechanizmy kryzysowe, zacieśnić współpracę regionalną oraz monitoring umów na dostawy energii. Państwa Wspólnoty będą musiały wspólnie opracowywać plany awaryjne w razie przerwy w dostawach gazu. Pakiet Gazowy umożliwi też Brukseli kontrolę umów gazowych podpisywanych na dłużej niż rok oraz pokrywających więcej niż 40% zapotrzebowania na gaz.

„ (…) Należy zauważyć, że procedura weryfikacji kontraktów komercyjnych jest niedopracowana. W rozporządzeniu nie ma bowiem przewidzianych sankcji w przypadku wykrycia przez Komisję negatywnego wpływu danej umowy na bezpieczeństwo energetyczne UE. Swoją drogą definicja tego ostatniego również nie figuruje w rozporządzeniu. W konsekwencji nie wiadomo, na podstawie jakich dokładnie kryteriów Bruksela podejmowałaby decyzję czy dany kontrakt mieści się w ramach unijnej strategii bezpieczeństwa. Zachodzi więc konieczność doprecyzowania przepisów (…)” – komentuje dla Biznes Alert zapisy „Pakietu” Bartłomiej Telejko.

Co z dywidendami spółek Skarbu Państwa?

Jak informuje “Puls Biznesu”, rząd pracuje obecnie nad polityką dywidendową spółek Skarbu Państwa. Najprawdopodobniej wypłaty dywidendy zostaną ograniczone, żeby spółki mogły sfinansować swoje inwestycje. „Jeśli dochody budżetu państwa będą w tym roku dobrze szły, to już teraz możemy mocno zweryfikować nasze plany i istotnie obniżyć wpłaty do budżetu z tego tytułu. Oczywiście nie będziemy ścinali dywidend do zera, bo szanujemy też innych akcjonariuszy” – mówi anonimowo jeden z ministrów.

Plan Morawieckiego: mało konkretów ws. energetyki

W zeszłym tygodniu wicepremier i Minister Rozwoju przedstawił plan rozwoju dla Polski. Energetyka to istotny element tzw. „Planu Morawieckiego”, jednak jak ocenia Teresa Wójcik, brak w nim konkretów.  „W Programie wyliczenia założeń dla działu energetyki znalazły się w części końcowej.  Wyliczenia też są w zasadzie hasłowe (…) Dokładnie analizując dział energetyki w Programie wicepremiera Morawieckiego trudno się oprzeć wątpliwościom, że to na razie szkic, z deklaracjami, które będą wymagać jeszcze wiele konkretnej pracy” – pisze redaktor Biznes Alert. Wśród postulatów Morawieckiego znalazły się m.in.: przeciwdziałanie ewentualnemu blackoutowi, jak największe uniezależnienie się od importu energii, rozwój infrastruktury, budowę gazowców.

Iran nie zamrozi produkcji ropy

Arabia Saudyjska, Rosja, Wenezuela oraz Katar zadecydowały o zamrożeniu produkcji ropy naftowej. Szybko okazało się jednak, że porozumienie jest kruche, gdyż warunkiem zamrożenia produkcji było przyłączenie się do inicjatywy innych państw. Jednak wkrótce po ogłoszeniu ww. inicjatywy, Teheran stanowczo zapowiedział, że nie ma zamiaru zmniejszać wydobycia.

Jan Szyszko rozmawia z brytyjską minister

Minister Środowiska, Jan Szyszko spotkał się z Amber Rudd, brytyjską Minister Energii i Klimatu. Strony rozmawiały m.in. o planowanej reformie europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Minister Szyszko zapowiedział, że Polska będzie starała się włączyć do reformy zapisy Porozumienia Paryskiego dot. roli lasów w pochłanianiu CO2. ”Dla państw prowadzących gospodarkę leśną w sposób wzorowy krzywdzące byłoby nieuwzględnienie tych działań w przyszłej polityce klimatycznej Unii Europejskiej” mówił Szyszko.

Węgry przedłużają umowę gazową z Rosją

Podczas wizyty Władimira na Węgrzech przedłużony został do końca 2019 roku kontrakt gazowy.  „Nowa umowa podpisana została na trzy lata. Wiktor Orban już dawno zapowiadał, że Węgry nie będą wiązały się umowami gazowymi na zbyt długi czas. Umowa gazowa zapewni tani gaz dla Węgrów, a to pokaże, że jednak tańsze rachunki za energię są możliwe. To swoisty pstryczek w nos opozycji i Brukseli, podmiotom, które twierdziły, że niższe opłaty są już niewykonalne” – Dominik Héjj, ekspert ds. Węgier, autor bloga Kropka.hu.