Podsumowanie tygodnia: MSP zniknie w 2017 roku? PGNiG chce zbudować gazociąg do Norwegii

31 stycznia 2016, 10:00 Alert

(Bartosz Bieliszczuk)

Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wiadomości BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia.

Energetyka w expose Waszczykowskiego

Część swojego expose Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski poświęcił polityce energetycznej. Minister postulował m.in. przejście projekt Unii Energetycznej „z fazy koncepcyjnej w fazę realizacyjną”. Waszczykowski skrytykował w swoim wystąpieniu projekt Nord Stream 2, jako zwiększający zależność UE od Rosji i redukujący znaczenie tranzytowe Ukrainy i Słowacji. Odniósł się także do polityki klimatycznej: „Przyjęte porozumienie nie stoi w sprzeczności z naszym interesem narodowym. W szczególności nie daje ono naszym zdaniem podstawy do zwiększania unijnego celu redukcji CO2 do 2030 roku”.

 

MSP do likwidacji w 2017?

Wg zapowiedzi Ministra Skarbu Państwa, Dawida Jackiewicza, likwidacja MSP będzie możliwa na początku 2017 roku.  „W resorcie Skarbu Państwa trwają przygotowania do reformy nadzoru właścicielskiego oraz zarządzania majątkiem publicznym, tak aby dostosować nadzór do nowej sytuacji, jaka nastąpi po likwidacji resortu. Na początku grudnia 2015 r. minister Skarbu Państwa powołał zespół doradczy do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Zadaniem tego zespołu jest przeanalizowanie krajowych oraz zagranicznych rozwiązań w zakresie nadzoru właścicielskiego” – czytamy w piśmie MSP.

 

Jackiewicz o fuzjach i nadzorze Skarbu Państwa

Jak powiedział Dawid Jackiewicz w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”, jego resort rozważa fuzję spółek energetycznych, jednak wciąż są  to jedynie dyskusje. Podczas zeszłorocznego briefingu minister, spółki Skarbu Państwa zapowiedział też sprawny nadzór nad majątkiem państwa: „Nie będzie takiej sytuacji, w której spółki skarbu państwa byłyby rozparcelowane pomiędzy poszczególne resorty”.

PGNiG zbuduje gazociąg do Norwegii. Bez Statoila?

Janusz Kowalski, prokurent PGNiG mówił o budowie gazociągu jako jednym z celów spółki do 2022 roku. Miałoby nim być sprowadzane kilka mld m3 surowca. Warto pamiętać, że PGNiG posiada już udziały w norweskich złożach. Słowa Kowalskiego skomentował norweski Statoil, który stwierdził jednak, że nie zaangażuje się w podobny projekt.

Wicekanclerz Sigmar Gabriel w Polsce

Podczas spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wicekanclerzem Niemiec, ministrem gospodarki i energii Sigmarem Gabrielem omawiano m.in. kwestie Nord Stream 2. Polski minister zwrócił uwagę, że projekt jest sprzeczny z interesem Polski. „Niemcy zgadzają się na uczestnictwo w budowie gazociągu Nord Stream 2 tylko pod warunkiem, że będą zagwarantowane dostawy gazu do Europy Wschodniej” – mówił Gabriel.

Niemiecki minister spotkał się także z Ministrem Rozwoju, Mateuszem Morawieckim.  Jak mówił Morawiecki: „Mamy problem z tym, że nasz główny partner handlowy rozmawia o zwiększeniu przepustowości w ramach Nord Streamu (…) Trochę martwimy się o bezpieczeństwo nie tylko geopolityczne, ale i gazowe Polski, ponieważ wiemy o jednoczesnym rozbudowywaniu magazynu Katharina”. W tym kontekście polski wicepremier użył metafory. Powiedział, że magazyn może doprowadzić do skutków podobnych do tych, jakie spowodowała polityka Carycy Katarzyny Wielkiej, Podobnej użyliśmy w tekście z października 2015 roku. Tam też można przeczytać dlaczego jeden obiekt tego typu w Niemczech może zaszkodzić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.