Pokłosie Dieselgate. Bieńkowska oskarża siedem krajów

8 grudnia 2016, 12:15 Alert
bienkowska
Elżbieta Bieńkowska / fot. Komisja Europejska

Jak podaje portal Politico, Komisja Europejska rozpoczyna 8 grudnia postępowanie przeciwko siedmiu krajom, w tym Niemcom i Wielkiej Brytanii, które nie stworzyły systemów pozwalających wykrywać producentów samochodów naruszających prawo o emisjach samochodów albo nie ukarały podmiotów, które to prawo łamały.

Komisja prześle formalną informację o podjęciu działań przeciwko Czechom, Niemcom, Grecji, Litwie, Luksemburgowi, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii za nieprzestrzeganie norm zatwierdzania modeli samochodów osobowych do użytku. Zgodnie z prawem unijnym krajowi regulatorzy i władze są odpowiedzialni za zapewnienie, że z fabryk samochodów nie wyjdą produkty łamiące przepisy o emisjach.

Komisja zamierza oskarżyć rządy wymienionych krajów o brak poszanowania prawa odnośnie emisji z samochodów. Będzie to pierwszy etap trzystopniowego postępowania sprawdzającego. Kraje mają dwa miesiące na udzielenie Komisji odpowiedzi na zarzuty. Jeżeli nie będzie ona satysfakcjonująca, Bruksela może przenieść sprawę na deski Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Komisarz ds. przemysłu Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała już zdecydowanie działanie w tej sprawie.

Politico