Polacy, Litwini i Ukraińcy ćwiczyli razem obronę przed wojną hybrydową

13 czerwca 2016, 07:30 Bezpieczeństwo

− Macie możliwość od kilku dni oglądać największe, najbardziej skomplikowane i najistotniejsze ćwiczenia − Ankonda-16 − powiedział minister Antoni Macierewicz podczas niedzielnego pobytu u żołnierzy ćwiczących na poligonie w Nowej Dębie.

− Ćwiczą tu żołnierze z Brygady Polsko-Ukraińsko-Litewskiej wraz z obroną terytorialną, a ćwiczą zadania związane z działaniami hybrydowymi − podkreślił szef MON. − Ćwiczenia, które mogliśmy obejrzeć, były przygotowane perfekcyjnie. Można powiedzieć, że tak przygotowane ćwiczenia dobrze wróżą ewentualnym działaniom, gdyby musiały one być realizowane − powiedział minister Macierewicz. − Dzisiejsze współdziałanie obrony terytorialnej z brygadą międzynarodową pokazało, że ci żołnierze są przygotowani do rzeczywistego działania − podkreślił szef MON.

Obecny na spotkaniu z mediami dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie gen. B. Hodges podkreślił, że Polska jest prawdziwym przywódcą wewnątrz Sojuszu. − Minister i jego wizja ćwiczenia, tak jak wizja generała Tomaszyckiego oraz ciężka praca i wizja generała Różańskiego – to przykłady prawdziwego przywództwa. Mogę powiedzieć, że to są rzeczywiście trzej liderzy − powiedział gen. Hodges.

− Scenariusze ćwiczenia Anakonda pozwalają nam przeanalizować i przećwiczyć te scenariusze, które mogą być potrzebne, jeżeli trzeba będzie odstraszyć potencjalnego agresora − zaznaczył generał. − Rozszerzyliśmy i polepszyliśmy swoją współpracę w zakresie tworzenia struktur dowództwa, organizowanie logistyki i komunikacji − podkreślił gen. Hodges. − Siły USA także zyskały na tym ćwiczeniu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szybciej przemieścić nasze jednostki. To ćwiczenie umożliwiło nam realizację naszego celu, jakim było zwiększenie możliwości przerzutu wojsk. W armii USA zawsze stawiamy na dobrą współpracę z siłami rezerwy − dodał amerykański dowódca.

− W ramach ćwiczenia Anakonda byłem w stanie zaobserwować dwie rzeczy: współpracę z komponentem rezerwy oraz współdziałanie z naszymi sojusznikami, w szczególności z LITPOLUKRBRIG. To było naprawdę wspaniałe ćwiczenie! Mam nadzieję, że we współdziałaniu z naszymi sojusznikami zawsze będziemy silniejsi − podsumował gen. Hodges.

Podczas pobytu na poliginie minister Antoni Macierewicz spotkał się także z żołnierzami, którzy podczas ćwiczenia Anakonda16 realizują swoje zadania na stanowisku dowodzenia LITPOLUKRBRIG. W trakcie odprawy gen. bryg. Adam Joks przedstawił ministrowi obrony aktualną sytuację operacyjną oraz poinformował o zakresach zadań poszczególnych sekcji na stanowisku dowodzenia. Omówił również wyposażenie i zasady funkcjonowania dowództwa i sztabu LITPOLUKRBRIG.

Ministrowi podczas wizyty na poligonie w Nowej Dębie towarzyszył gen. broni Marek Tomaszycki dowódca operacyjny RSZ oraz gen. broni Mirosław Różański dowódca generalny RSZ.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej