Polacy twórcami radaru do wykrywania statków powietrznych typu stealth

7 lipca 2015, 13:30 Alert

(Innpoland/Polska Zbrojna/Patrycja Rapacka)

Polskie media donoszą, że polscy specjaliści stworzyli system radarowy umożliwiający wykrycie maszyny latające typu stealth. Prace były realizowane na zlecenie MON. Polski wynalazek zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany podczas najbliższych  targów zbrojeniowych  w Kielcach.

Jest to najprawdopodobniej pierwszy taki system na świecie. Niektórzy twierdzą, że może być to jeden z czołowych produktów eksportowanych przez polska zbrojeniówkę. Nad radarem pracowali inżynierowie z fabryki PIT-Radwar i jak podaje portal Innpoland, już kilka międzynarodowych koncernów zbrojeniowych podpisało listy intencyjne dotyczące współpracy nad radarem. Tłem dla współpracy jest oczywiście kwestia budowy tarczy antyrakietowej na terytorium Polski. Nowy radar ma być jednym z elementów sytemu obronnego Polski i NATO.

Jak podaje Polska Zbrojna, projekt konstrukcji radaru jest już na zaawansowanych etapie. „W 2011 roku resort obrony, wykorzystując Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zlecił zbudowanie trzech nowoczesnych stacji radiolokacyjnych Bumarowi Elektronika (dziś PIT-Radwar S.A., należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej). Chodziło o: radar kierowania ogniem Narew, radar aktywny wstępnego wykrywania i wskazywania celów P-18 PL oraz o system pasywnego wstępnego wykrywania i wskazywania celów PET – PCL” – czytamy w artykule polska-zbrojna.pl.

– To rozwiązanie unikatowe na skalę globalną. Nie ma obecnie na świecie radaru, który jest połączeniem PET i PCL, czyli dwóch metod pasywnego wykrywania i lokalizowania celów. My go budujemy – podkreśla dr Kowalczuk z PIT-Radwar w wywiadzie dla Polski Zbrojnej.

Polskie Ministerstwo Obrony od początku rozważanej kwestii instalacji Tarczy Polski podkreślało, że ten system obronny będzie przede wszystkim oparty na nowoczesnych systemach rakietowych.

Więcej informacji:

Oczkowicz: Inwestycje NATO w Polsce na kwotę prawie 2,5 mld zł

DW: Niemcy modernizują system obrony powietrznej

Różański: Za rozwojem zbrojeniówki i nauki idzie wzrost potencjału polskich sił zbrojnych