Polacy wybudują elementy podstacji na potrzeby offshore na Bałtyku

28 lipca 2020, 07:15 Alert

W Gdańsku ruszyły prace przy konstrukcji stalowej, która będzie wykorzystana na potrzeby podstacji elektroenergetycznej mającej pracować na Morzu Bałtyckim. Platformę zamówiła firma Parkwind, która jest operatorem farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 powstającej w tym akwenie.

Morska farma wiatrowa. Podstacja. Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa. Podstacja. Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Konstrukcja stalowa będzie gotowa w pierwszym półroczu 2021 roku. Po nałożeniu elementu powłoki odpornej na morskie warunki, jej górny element trafi do Aalborga w Danii. Konstrukcja podstacji zostanie wyposażona w instalacje elektrotechniczne w stoczni firmy Bladt w Danii. Następnie trafi na Bałtyk na wschód od wyspy Rugia. Podstacja ma być gotowa do eksploatacji w 2022 roku. Ma umożliwić przesył energii elektrycznej wytwarzanej przez farmę wiatrową Arcadis Ost 1 o mocy 247 MW. Będzie połączona podmorskim połączeniem kablowym 220 kV Ostwind 2 o długości 95 km z podstacją Lubmin w Zatoce Greifswaldzkiej, a z jej pomocą z siecią przesyłową niemieckiego operatora 50Hertz.

50Hertz planuje budowę trzech systemów kabli podmorskich 220 kV o łącznej mocy 750 MW. Poza farmą Arcadis Ost 1 połączą one z lądem sąsiednie farmy wiatrowej Baltic Eagle. 50Hertz jest współwłaścicielem czterech podstacji na Morzu Bałtyckim.

Parkwind/transformers-magazine/Bartłomiej Sawicki

Nowy holding ARP pomoże w zdobywaniu kontraktów offshore