Polak stanie na czele organizacji, która będzie współdecydować o przyszłości gazociągów w Europie

25 listopada 2021, 16:30 Alert
Spawanie gazociągu. Fot. Flickr
Spawanie gazociągu. Fot. Flickr

Nowy dyrektor generalny ENTSOG, czyli stowarzyszenia operatorów sieci przesyłowych gazu w Unii Europejskiej, to Piotr Kuś, pracownik polskiego Gaz-Systemu. Będzie ono współdecydować o przyszłości gazociągów w Europie w dobie transformacji energetycznej i polityki klimatycznej.

Piotr Kuś był wicedyrektorem departamentu rozwoju rynku gazu w Gaz-System, firmie będącej operatorem systemu przesyłowego gazu w Polsce. Pracował tam od 2008 roku i zajmował się głównie regulacjami oraz relacjami międzynarodowymi. Dotychczasowy przewodniczący ENTSOG Bart Jan Hoevers pogratulował Kusiowi nominacji.

Kadencja przewodniczącego ENTSOG oraz jego zarządu potrwa dwa lata od 2022 do 2024 roku. Formalnie wybór nastąpi podczas zgromadzenia generalnego w grudniu 2021 roku. ENTSOG to Europejska Sieć Operatorów Systemu Przesyłu Gazu integrująca podmioty tego tylu w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu. Planuje w przyszłości zajmować się także integracją gazów odnawialnych i niskoemisyjnych z gazociągami przesyłowymi. ENTSOG będzie odgrywał istotną rolę przy tworzeniu nowych regulacji unijnych na rzecz sektora gazu oraz polityki klimatycznej.

ENTSOG/Wojciech Jakóbik