Polenergia czeka z wiatrakami na aukcję OZE

18 kwietnia 2018, 07:15 Alert

Dwa morskie projekty wiatrowe Polenergii – Bałtyk II i Bałtyk III (o zakładanej mocy 600 MW każdy) są gotowe do przygotowania projektu budowlanego, jednak Polenergia chce wstrzymać się z kontynuacją projektu do czasu poznania terminu i zasad aukcji dla OZE.

Farma wiatrowa Polenergii w Pucku. Fot. Polenergia
Farma wiatrowa Polenergii w Pucku. Fot. Polenergia

„Te projekty mają umowy przyłączeniowe, mają decyzje środowiskowe, komplet pozwoleń na położenie kabli podmorskich, mamy zapewnioną trasę przeprowadzenia kabli drogą lądową” – powiedział przez serwis cytowany Michał Michalski, członek zarządu Polenergii.

Polenergia wystąpiła również do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o decyzję środowiskową dla kabla, od początku roku prowadzi pomiar wiatru oraz ukończyła badanie sejsmiczne dna. Obecnie przygotowywany jest drugi etap badań geologicznych.

„Jesteśmy gotowi do projektu budowlanego, ale nie będziemy występować z konkretnym rozwiązaniem technicznym, dopóki nie będziemy wiedzieli, do kiedy ma być aukcja i kiedy ma to być budowane, bo nie możemy dzisiaj zapisać sobie rozwiązań technicznych, które mogą za dwa lata być niekonkurencyjne. Jeżeli będziemy dalej czekać na regulacje i rozstrzygnięcia w tej sprawie, to nie będziemy dalej prowadzić prac w celu prowadzenia na budowę” – powiedział cytowany przez serwis Michalski. Dodał, że sama budowa farm wiatrowych na morzu trwa około dwóch lat.

ISBnews przypomina, że w marcu br. Polenergia zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółkach celowych prowadzących te projekty na rzecz Grupy Statoil za ponad 94 mln zł. S

Polenergia posiada jeszcze trzeci projekt na Bałtyku, zawieszony z powodu braku przyłącza. Znajduje się on w pobliżu projektów należących do PKN Orlen i PGE.

ISB News