Wyniki Polenergii są lepsze dzięki farmom wiatrowym, w tym jednej w Piekle

1 kwietnia 2021, 10:00 Alert

Polenergia odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1 811 mln PLN, skorygowana EBITDA wyniosła blisko 257 mln PLN, a zysk netto 111 mln PLN. Spółka podaje, że wyższe ceny sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów w 2020 roku pozwoliły osiągnąć rekordowy wynik EBITDA w segmencie lądowych farm wiatrowych. Był on o 19 procent lepszy niż w 2019 roku.

Polenergia i OZE

Polenergia pisze w komunikacie, że trwająca od ponad dwunastu miesięcy pandemia koronawirusa nie spowodowała nadzwyczajnych zaburzeń jej działalności. Pozytywnie na Grupę wpływało otoczenie regulacyjne. Wejście w życie ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej oznacza zielone światło dla trzech projektów farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 3 000 MW rozwijanych wspólnie z Equinor. Rząd przyjął Politykę Energetyczną Państwa do 2040 roku, której istotnym elementem jest morska energetyka wiatrowa – czytamy.

Wysokie wyniki finansowe

Spółka podkreśla, że wyższe ceny sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów w 2020 roku pozwoliły w segmencie lądowych farm wiatrowych osiągnąć rekordowy wynik EBITDA o 19 proc. lepszy niż w 2019 roku. Segment dystrybucji, najbardziej narażony na bezpośredni wpływ skutków pandemii, cały czas wykazywał stabilne wyniki. Rosnąca marża na dystrybucji energii elektrycznej kompensowała efekt spadku wolumenu sprzedaży o 10 procent względem 2019 roku. Skuteczne działania optymalizujące poziomy zabezpieczenia długo i średnioterminowego oraz działania optymalizacji handlowej na rynku bieżącym pozwoliły w segmencie obrotu i sprzedaży uzyskać wynik EBITDA wyższy o 49 proc. w porównaniu z wynikiem za 2019 rok.

W całym 2020 roku skorygowana EBITDA wyniosła 256,8 mln PLN i była niższa o 22,4 mln PLN w stosunku do 2019 roku. Było to spowodowane spadkiem o 62 mln PLN wyniku segmentu gazu i czystych paliw w efekcie mniejszych przychodów z rekompensaty kosztów gazu (zakończenie w 2019 roku długoterminowej umowy na zakup gazu) oraz niższych przychodów z rekompensaty kosztów osieroconych (koniec systemu rekompensat w maju 2020 roku). Niższy wynik tego segmentu został częściowo skompensowany przez wyższy wynik segmentu lądowych farm wiatrowych o 34,3 mln PLN oraz segmentu obrotu i sprzedaży o 7,3 mln PLN. Od początku 2020 roku Polenergia prezentuje oddzielnie w swoich wynikach finansowych segment fotowoltaiki, który za sprawą farmy fotowoltaicznej Sulechów I wypracował wynik EBITDA w wysokości 2,2 mln PLN. W rezultacie opisanych powyżej zdarzeń skorygowana marża EBITDA z wyłączeniem segmentu obrotu (segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji) wyniosła 37,4 procent i była o 3,6 procent niższa od rozpoznanej w 2019 roku.

Gaz, paliwa i dystrybucja

W segmencie gazu i czystych paliw trwają prace rozwijające projekty oparte o zielony wodór, który będzie koniecznym dopełnieniem Europejskiego Zielonego Ładu. Polenergia podpisała list intencyjny z Siemens Gas and Power GmbH & Co. KG oraz Siemens Energy sp. z o.o. dotyczący współpracy. Analizowanych jest kilka potencjalnych projektów produkcji i magazynowania wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z własnej energii odnawialnej.

W segmencie dystrybucji Polenergia przystąpiła do realizacji IV planu inwestycyjnego o łącznej wartości 105 mln PLN. Program na lata 2021-2026 przewiduje realizację inwestycji w zakresie zaprojektowania i wybudowania infrastruktury elektroenergetycznej służącej do zasilania nowych obiektów i odbiorców, głównie w odniesieniu do osiedli mieszkaniowych. Do końca 2020 roku Spółka wydała 88 dokumentów o warunkach przyłączenia do sieci, w ramach których zostały podpisane 44 umowy o przyłączenie. Zrealizowano umowy o przyłączenie oraz zgłoszono gotowość do przyłączenia 35 inwestycji bądź etapów inwestycji – czytamy.

Polenergia/Jędrzej Stachura

Polenergia i Equinor podpisały dokumenty w sprawie przyłączenia offshore do sieci