Politechnika Warszawska i PKP Energetyka pracują nad innowacjami

30 sierpnia 2017, 13:15 Alert
innowacje nauka

Nadchodzący rok akademicki dla PKP Energetyka i Politechniki Warszawskiej to czas wytężonej pracy nad wspólnymi rozwiązaniami dla sektora energetycznego.

Innowacje to dziś podstawa funkcjonowania nowoczesnych przedsiębiorstw. Światowym trendem jest ścisła współpraca biznesu z nauką. Podpisany w czerwcu 2017 roku list intencyjny obliguje PKP Energetyka i Politechnikę Warszawską do wykorzystania potencjału intelektualnego i biznesowego obu instytucji. Dokument podpisali prof. dr hab. inż.  Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Wojciech Orzech, Prezes Zarządu i Leszek Hołda, Członek Zarządu PKP Energetyka S.A.

Wraz z listem intencyjnym podpisano także umowę na wykorzystanie przez spółkę energetyczną opatentowanych przez Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej rozwiązań. Komercjalizacja pomysłów to podstawa innowacyjności a Politechnika Warszawska posiada wiele idei naukowych, które mają potencjał biznesowy. O współpracy dwóch instytucji Prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech powiedział – „Jesteśmy firmą, która dobrze rozumie potrzeby rynku kolejowego, ma silny i kompetentny zespół nastawiony na rozwój. Będziemy pełnić rolę podmiotu, który bierze na siebie wyzwania i ryzyko związane z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań. Ścisła współpraca z Politechniką Warszawską pozwoli nam trafnie wskazać  obszary działań, których realizacja przyniesie każdej ze stron określone rezultaty. Połączenie dorobku naukowego uczelni z praktyczną wiedzą i umiejętnościami naszej kadry to fundament rozwoju nauki i biznesu”.

PKP Energetyka to spółka energetyczna, jedna z największych w Polsce spółek energetycznych i największy sprzedawca energii dla kolei. Powstała w Polsce w 2001 roku. W 2015 roku została kupiona od Grupy PKP S.A. przez Fundusz CVC Capital Partners tym samym stając się spółką prywatną. Fundusz, który jest właścicielem PKP Energetyka powstał w 1981 roku. Jest właścicielem ponad 300 przedsiębiorstw na całym świecie. W Polsce od lutego 2017 roku zarządza także siecią Żabka.

Agata Rzędowska