Na Politechnice Wrocławskiej odbędą się międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych

21 sierpnia 2018, 12:15 Alert

Prezentacja biznesplanu, testy sprawnościowe oraz na przyspieszenie i wyścig, to tylko część wyzwań, z którymi zmierzą się uczestnicy międzynarodowych zawodów crossowych motocykli elektrycznych SmartMoto Challenge. Trzydniowa impreza, organizowana przez studentów PWr, rozpocznie się we Wrocławiu już w piątek, 24 sierpnia.

Wrocław. Fot. Pixabay
Wrocław. Fot. Pixabay

Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 11 w holu bud. D-21 (pl. Grunwaldzki 11). Po krótkiej ceremonii rozpoczną się widowiskowe testy przyspieszenia.

To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, bowiem zawody SmartMoto Challenge odbywały się dotychczas jedynie w Barcelonie i Moskwie. W rywalizacji udział biorą zespoły złożone z młodych konstruktorów, których głównym zadaniem jest samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie motocykla elektrycznego.

Głównym celem współzawodnictwa jest wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie. Podczas zawodów oceniane są bowiem nie tylko osiągi motocykla, lecz także umiejętności drużyny w aspektach biznesowych.

Nasz zespół wystartuje we Wrocławiu ze swoim motocyklem LEM Thunder, który zajął czwarte miejsce na lipcowym turnieju SmartMoto Challenge w Barcelonie. Występujący w roli gospodarzy członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych (KN PIRM) na pewno będą chcieli poprawić ten wynik.

Przy projektowaniu konstrukcji studenci PWr korzystali m.in. z technologii druku 3D. Na specjalistycznych drukarkach powstały m.in. osłony łańcucha i formy na elektronikę. Na potrzeby motocykla przygotowana została także aplikacja, która wyświetla kierowcy m.in. aktualne informacje o stanie motocykla oraz lokalizację GPS.

Wrocławska edycja zawodów startuje 24 sierpnia. Studenckie pojazdy będzie można zobaczyć najpierw na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej (24-25 sierpnia), a następnie na torze off-road przy Wzgórzu Kilimandżaro we Wrocławiu (26 sierpnia od godz. 10). Do konkursu zakwalifikowało się 7 motocykli skonstruowanych przez drużyny z Polski i Rosji.

Imprezie będzie towarzyszył dwudniowy Festiwal Elektromobilności, w takcie którego swoje usługi i produkty zaprezentują firmy z branży automotive. Odwiedzający będą mogli m.in. spróbować jazdy Teslą czy innymi elektrycznymi pojazdami, a także poznać wiele ciekawych rozwiązań związanych choćby ze stacjami ładowania elektrycznych samochodów.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister energii, minister infrastruktury, minister nauki i szkolnictwa wyższego, minister środowiska oraz marszałek województwa dolnośląskiego i prezydent Wrocławia. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, dzięki zwycięstwu w programie „Aktywny Dolny Śląsk”.

Politechnika Wrocławska