AlertEnergetykaGaz.OnetWykop

Polonizacja unijnej polityki gazowej. Komisja szykuje zmiany przez problemy z Gazpromem (INFOGRAFIKA)

Ursula von der Leyen Fot. Ursula von der Leyen, twitter

Ursula von der Leyen Fot. Ursula von der Leyen, twitter

Komisja chce by w przyszłości Europa uniezależniła się od gazu od rosyjskiego Gazpromu dzięki OZE, a póki co z pomocą LNG, które Europejczycy sprowadzają na potęgę wobec ograniczenia dostaw gazu rosyjskiego. Przedstawi rozwiązania mające na celu utrzymanie bezpieczeństwa dostaw gazu, które pokrywają się z postulatami Polski.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wystąpiła na EU Industry Days w Brukseli. – Wysoce emisyjne, stare surowce jak ropa, węgiel i gaz stają się coraz droższe – ostrzegła. – Każda kilowatogodzina elektryczności wyprodukowana w Europie ze słońca, wiatru, wody czy biomasy czyni nas mniej zależną od gazu z Rosji oraz innych dostaw surowców. Musimy przyspieszyć rozwój OZE wszędzie w Europie – mówiła.

Jednakże krótkoterminowo reakcja na ograniczenie dostaw gazu przez Rosjan powinna polegać na zmianach, które Komisja zamierza zaproponować państwom członkowskim. – Możemy razem kupować gaz, by stać się bardziej znaczącym graczem na rynkach międzynarodowych. Możemy lepiej wykorzystać i rozbudować nasze magazyny gazu w Europie. Możemy zbierać strategiczne rezerwy gazu jak robimy to już z ropą. Te i inne środki zostaną przedstawione niebawem przez Komisję Europejską państwom członkowskim – zapowiedziała. Polska postulowała stworzenie europejskich rezerw gazu oraz wspólne zakupy tego surowca.

– Mamy obecnie ponad 20 dużych instalacji LNG w portach europejskich, które są dobrze powiązane z infrastrukturą gazową. Aktywnie angażujemy partnerów jak USA, Norwegia, Algieria i Katar – wyliczała von der Leyen. – Rosja nie jest zainteresowana teraz zwiększeniem dostaw pomimo szczytowych cen. Warto spojrzeć na Gazprom: poziom zapełnienia jego magazynów w Europie nie jest nawet zbliżony do tego, jaki powinien być. Dostawy przez Gazociąg Jamalski i Ukrainę pozostają małe. To wszystko pokazuje, że Gazprom nie zachowuje się jak typowy dostawca gazu – oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Polska apelowała o nowe śledztwo antymonopolowe przeciwko tej firmie za nadużywanie pozycji rynkowej. Komisja wysłała już do niej ankietę z pytaniami w ramach postępowania w tej sprawie.

Rystad Energy wylicza, że Europa Zachodnia importowała w styczniu średnio rekordowe 294 mln m sześc. LNG dziennie. Wykorzystanie przepustowości terminali na gaz skroplony na zachodzie kontynentu ma sięgać 100 procent, a większość dostaw dociera z USA: 4,8 z 8,6 mld m sześc. sprowadzonych w styczniu. Rystad Energy przypomina, że amerykański gaz skroplony jest dostępny w kontraktach free on board przerzucających odpowiedzialność za ładunek na odbiorcę w wolumenie 102 mld m sześc.

Warto przypomnieć, że Polska posiada szereg umów na dostawy LNG z USA za pośrednictwem spółki PGNiG, która zarezerwowała całą moc regazyfikacyjną terminalu w Świnoujściu, którą wykorzystuje w pełni dzięki tym kontraktom, a także innym z dostawcami z Kataru oraz innych części świata.

Upstream Online/Rystad Energy/Wojciech Jakóbik

Dostawy gazu do Europy w 2021 roku. Grafika: Rystad Energy
Dostawy gazu do Europy w 2021 roku. Grafika: Rystad Energy

Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X