font_preload
PL / EN
Alert 26 października, 2015 godz. 13:50   
REDAKCJA

Połowa budżetu Rosji będzie zależeć od sektora wydobywczego i ceny baryłki

serwis

(Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik)

Firmy naftowe i Gazprom mają wnieść do budżetu rosyjskiego o 8 mld rubli więcej dzięki zamrożeniu poziomu taryfy eksportowej na ropę i zwiększeniu podatku od wydobycia dla wspomnianego koncernu gazowego.

Rząd przedstawił w piątek 23października projekt budżetu na 2016 rok. Uwzględnia on 13,7 bln rubli przychodów i 16 bln wydatków. Przy założeniu średniej ceny ropy naftowej na poziomie 50 dolarów i kursu dolara na poziomie 63 rubli, sektor węglowodorów ma dać 6,044 bln rubli, czyli 44 procent całkowitych przychodów Rosji.

Jednakże wiceprzewodniczący Banku Rosji jest pesymistą. Jego zdaniem cena baryłki spadnie „bardzo nisko” poniżej 40 dolarów.

Mimo to wyliczenia zakładają wzrost zysków dzięki podwyższeniu podatku od wydobycia dla Gazpromu oraz zamrożenia poziomu opłat eksportowych na poziomie 42 procent, zamiast wprowadzenia obniżki do 38 procent w ramach tzw. manewru podatkowego. Jednakże obłożenie firm wydobywczych nowymi obciążeniami może także zagrozić poziomowi wydobycia, który jest istotny dla budżetu.

Więcej: Ratowanie budżetu może pozbawić Rosję 5-6 mln ton ropy rocznie