Na dolnośląskie tory wjedzie innowacyjny pojazd od PolRegio

11 lipca 2018, 16:15 Alert
infrastruktura koleje transport

Dzisiaj we Wrocławiu odbyło się uroczyste przekazanie zmodernizowanego elektrycznego zespołu trakcyjnego ED72, który będzie służył pasażerom POLREGIO w województwie dolnośląskim. Jednostka po przełomowej modernizacji posiada nowoczesny design i szereg innowacyjnych rozwiązań wpływających na komfort i bezpieczeństwo podróży.

Województwo dolnośląskie to kolejne po województwie opolskim i łódzkim, do którego trafia zmodernizowany ED72. Te elektryczne zespoły trakcyjne zostały poddane gruntownej i przełomowej modernizacji. Dzięki temu składy posiadają szereg udogodnień dla pasażerów, m.in. innowacyjne ładowarki indukcyjne w stolikach, komfortowe fotele, klimatyzację, system informacji pasażerskiej oraz nowoczesne toalety przygotowane również dla osób niepełnosprawnych i opiekunów z niemowlętami. Wyznacznikiem jakości marki POLREGIO staje się nowoczesny tabor przystosowany do potrzeb wszystkich pasażerów. Dzisiaj jeden pojazd zmodernizowany przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” trafił do Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych.

– Kilka dni po premierze dwóch nowoczesnych ED72 w sąsiednim województwie opolskim jesteśmy dzisiaj we Wrocławiu, gdzie do dyspozycji pasażerów przekazujemy kolejny pojazd. Wprowadzanie innowacji i podnoszenie jakości naszych usług to priorytety prowadzonego przy wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu procesu restrukturyzacji. Zakłada on nie tylko reorganizację zarządzania, ale przede wszystkim radykalne podniesienie komfortu podróżowania. Cieszy zatem, że w ważnym dla nas województwie będziemy wozić pasażerów składem zaprojektowanym w oparciu o ich oczekiwania. To nowa jakość, która staje się wyznacznikiem marki POLREGIO – powiedziała Anna Lenarczyk, Członek Zarządu – Dyrektor Handlowy Przewozów Regionalnych.

Pojazdy ED72 jako pierwsze w Polsce posiadają innowacyjne ładowarki indukcyjne zamontowane w stolikach. Składy zostały wyposażone w bezprzewodowy Internet WiFi oraz gniazda USB. Przebudowa objęła również zmianę designu poprzez budowę nowoczesnego, aerodynamicznego czoła z szybą panoramiczną. Dla bezpieczeństwa podróżnych pojazdy zostały wyposażone w automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), czyli skomputeryzowane urządzenia, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzą osoby przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

– Dolny Śląsk jest zdecydowanym liderem w kraju jeśli chodzi o przyrost liczby pasażerów korzystających z kolei. Nie byłoby tego bez oferty przewozowej, którą staramy się z każdym kolejnym rozkładem jazdy poprawiać i dostosowywać do potrzeb mieszkańców oraz bez nowoczesnego taboru. Dzisiejsza prezentacja pojazdu POLREGIO to kolejny ważny krok w rozwoju kolei i transportu publicznego w naszym województwie – powiedział Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za transport.

– Ogromnie cieszę się z faktu, iż jeden z sześciu zmodernizowanych pojazdów będzie stacjonował we Wrocławiu. Pasażerowie regionu dolnośląskiego odczują znaczną poprawę komfortu jazdy dzięki zastosowanym w pojeździe rozwiązaniom. Do końca wakacji pojazd będzie obsługiwał odcinek Wrocław – Lubliniec, a z początkiem roku szkolnego planujemy obsługę odcinka Wrocław – Głogów, gdzie w ostatnim czasie notujemy znaczny wzrost liczby podróżnych. Rynek przewozów pasażerskich jest bardzo wymagającym odbiorcą stąd jestem dumna z tego, że zachodzące zmiany w POLREGIO pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość – powiedziała Marzena Karoń, Dyrektor Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych.

– Przekazanie do eksploatacji zmodernizowanych przez naszą firmę elektrycznych zespołów trakcyjnych ED72Ac to dla nas duża satysfakcja zwłaszcza, że ED72Ac-105 jest 212–tym zmodernizowanym przez naszą spółkę EZT wyposażonym w napęd asynchroniczny. Zmodernizowane pojazdy ED72Ac mogące pomieścić blisko 500 pasażerów, w tym 221 na miejscach siedzących, wyposażone m.in. w nowoczesny napęd, silniki asynchroniczne, klimatyzację, wygodne fotele, jak również systemy informacji pasażerskiej i monitoringu znacząco poprawią komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz obsługi. Przewozy Regionalne to wymagający klient, stawiający na jakość swojej floty pojazdów. Tym bardziej więc cieszę się, że przekazujemy dziś ten nowoczesny pojazd, a pasażerom życzę wielu wygodnych i przyjemnych podróży – powiedział Jacek Grabarczyk, Dyrektor Marketingu ZNTK „Mińsk Mazowiecki”.

W ED72, oprócz udoskonalonej przestrzeni dla podróżnych z dużym bagażem, dostępne są również stojaki na rowery, gniazdka elektryczne, windy oraz podjazdy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. ED72 będą kursowały głównie na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole – Wrocław.

PolRegio