Piotrowski: W Polsce stopniowo będzie powstawać wolny rynek gazu

16 listopada 2016, 06:00 Energetyka

Przedłożony przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne wprowadzi rozwiązania, które pozwolą Polsce dostosować się do unijnego prawa i stopniowo uwalniać rynek gazu.

Na wczorajszym (15.11.) posiedzeniu Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa energetycznego i niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy stopniowego uwalniania rynku gazu w Polsce.

Założenia nowelizacji przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej J. Piotrowski. Polskie prawo – podkreślił wiceminster Piotrowski – trzeba dostosować do wymogów Unii Europejskiej, tym bardziej, że Trybunał Sprawiedliwości UE ocenia, że jest ono niezgodne z wymogami Unii. We wrześniu 2015 r. Trybunał orzekł, że polski system regulowania cen gazu jest niezgodny z przepisami UE dotyczącymi budowy wspólnego rynku gazu.

Przedłożony przez rząd projekt wprowadzi rozwiązania, które pozwolą Polsce dostosować się do unijnego prawa i dzięki temu uniknąć kary finansowej.

Nowelizacja wprowadzi również Narodowy Cel Wskaźnikowy, który wyznacza minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnym wolumenie paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych przez transport w skali roku.

Nowelizacja ma też na celu stopniowe uwalnianie przedsiębiorstw obrotu gazem od  obowiązku ustalania i przedkładania do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryf dla cen gazu. Pozwoli to na rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego. Uwalnianie cen dla poszczególnych grup odbiorców będzie następować w różnych terminach. Tak więc „uwolnione będą ceny dla przedsiębiorstw obrotu w zakresie sprzedaży na rynku hurtowym, w tzw. punkcie wirtualnym (np. giełdzie towarowej), sprężonym gazem ziemnym CNG i skroplonym gazem ziemnym LNG i w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych.”.  Dla pozostałych odbiorców – za wyjątkiem gospodarstw domowych – ceny mają być uwolnione od października 2017 r. Dla gospodarstw domowych ceny gazu zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2024. Ta grupa użytkowników gazu dostanie czas na „stopniowe przystosowanie się do rynku i nauczenie przysługujących im praw.” – powiedział wiceminister Piotrowski.

Projekt bez poprawek przeszedł do drugiego czytania na plenarnym posiedzeniu Sejmu. Sprawozdawcą będzie wiceprzewodniczący komisji energii Wojciech Zubowski.

Pierwszym punktem wczorajszych obrad sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa była próba odwolania przewodniczącego Marka Suskiego (PiS) przez posłów opozycji. W głosowaniu wniosek opozycji został odrzucony i poseł Suski nadal jest przewodniczącym tej Komisji.