Polscy żołnierze w ćwiczeniu „Iron Sword” na Litwie

25 listopada 2015, 10:20 Alert

(Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)

Pluton zmotoryzowany 12 Brygady Zmechanizowanej powraca z Litwy, gdzie reprezentował nasz kraj na ćwiczeniu „Iron Sword 2015” oraz w defiladzie z okazji święta litewskich sił zbrojnych.


W ćwiczeniu, które było prowadzone od 8 do 21 listopada br. na terenie poligonu Pabradė na Litwie, uczestniczyło ok. 1500 żołnierzy, w tym ponad 50 Polaków z 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze składu 12 Brygady Zmechanizowanej. Zasadnicze uzbrojenie polskich żołnierzy stanowiły Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak” w różnej wersji oraz kilka pojazdów specjalnych. Ważnym elementem poprzedzającym poligonowy etap ćwiczenia było przemieszczenie na litewski poligon Pabradė, który od koszar szczecińskiej brygady dzieli prawie 900 km.

Podczas ćwiczenia Polacy pod dowództwem kapitana Tomasza Mazurka realizowali zadania w składzie litewskiej kompanii zmechanizowanej, która współtworzyła batalionową grupę bojową „IRON”. Państwo wiodące stanowili w niej gospodarze – Litwini, a uzupełnienie Polacy i Brytyjczycy. Druga grupa – „SWORD” składała się Amerykanów (jako państwo wiodące), Łotyszy, Litwinów i Czechów.

Scenariusz manewrów zakładał działania obronne sojuszu na podstawie art. V Traktatu Północnoatlantyckiego. Same działania taktyczne realizowane były w formule „Force on Force”, czyli wzajemne działania obydwu batalionowych grup bojowe „IRON” i „SWORD” prowadzonych przeciwko sobie. Pododdziały zrealizowały obronę doraźną, kontratak, działania opóźniające oraz działania ofensywne i defensywne w terenie zurbanizowanym.

Kulminacyjnym elementem udziału żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej w ćwiczeniu „Iron Sword 2015” był udział w defiladzie wojskowej z okazji Dnia Żołnierzy Litewskich, która odbyła się 23 listopada w Wilnie.

W uroczystych obchodach wzięli udział przywódcy Litwy: prezydent Dalia Grybauskaitė, przewodnicząca sejmu Loreta Graužinienė, generał Jonas Vytautas Žukas i minister ochrony kraju Juozas Olekas. W przemarszu, który rozpoczął się na alei Giedymina uczestniczyli również amerykańscy, angielscy i łotewscy żołnierze. Zaraz po powrocie do kraju żołnierze Błękitnej Brygady rozpoczną szkolenie na poligonie drawskim.