Partia Szymona Hołowni chce wyjaśnień premiera ws. Orlenu

9 stycznia 2023, 15:15 Alert

Koło Parlamentarne Polska 2050 wnioskuje do marszałek sejmu, aby porządek rozpoczynających się w środę obrad Sejmu rozszerzyć o informację premiera na temat zawyżania cen paliw przez PKN Orlen.

Sejm RP. Fot. BiznesAlert
Sejm RP. Fot. BiznesAlert

W ocenie Jacka Burego, senatora Koła Parlamentarnego Polska 2050, „PKN Orlen razem z rządem PiS przez ostatnie miesiące okradał Polaków”. – Polska miała jedne z najwyższych cen hurtowych oleju napędowego w całej Europie. We Francji było to niespełna 850 euro, w Polsce 1220 euro za 1000 litrów paliwa. To nie jest przypadek, to świadoma polityka Orlenu z PiSem. Ceny na stacjach były zawyżone o złotówkę, a nawet więcej, na litrze. Jeżeli ktoś tankował 50 litrów oleju napędowego, to był obrabiany przez Orlen na co najmniej 50 zł – mówił Jacek Bury.

Senator Bury, zaznaczył, że pieniądze, które miały trafić do kieszeni Polaków dzięki obniżeniu stawki VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej trafiły do kieszeni Orlenu. – Należy pamiętać, że Orlen nie jest w całości spółką skarbu państwa. Obecnie Skarb Państwa ma 50 procent udziałów w Orlenie, reszta udziałów należy do prywatnych korporacji, które te zyski skonsumują. Za rządu PiS, przy współudziale prezesa Obajtka, wielkie korporacje drenują kieszenie Polaków tylko po to, żebyśmy mogli mieć w styczniu cud gospodarczy – mówił.

Senator Polski 2050 podkreślił, że należy wyciągnąć konsekwencje wobec działań Orlenu. – Takie działania doprowadziły do zubożenia polskiego społeczeństwa, wzrostu inflacji oraz ograbiły polskich przedsiębiorców i samorządy. Nie ma na to naszej zgody i będziemy o tym głośno mówić – mówił Jacek Bury.

Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 poinformowała o złożeniu wniosku o uzupełnienie porządku rozpoczynającego się w środę 70. posiedzenia Sejmu. – Chcielibyśmy usłyszeć od pana premiera informację, dlaczego ceny paliwa były zawyżane. Pan premier był niejako wspólnikiem w tej zbójeckiej spółce. Każde zawyżanie cen paliw to wzrost dochodów do budżetu państwa. Składamy wniosek o uzupełnienie porządku obrad o to, żeby pan premier pojawił się w sejmie i wyjaśnił nam dlaczego Polacy byli okradani – mówiła Hanna Gill-Piątek.

PKN Orlen konsekwentnie tłumaczy, że decyzje podjęte w grudniu 2022 roku na rynku hurtowym spowodowały stabilną sytuacje cenową na stacjach paliw na początku 2023 roku pomimo podwyższenia o 18 pkt procentowych stawki VAT. Orlen wyjaśnił, że ze względu na sytuacje makroekonomiczną, nie możliwe stało się szybsze obniżanie cen paliw w Polsce. Orlen wyraził pełną gotowość do współpracy przy procesie zbadania sytuacji przez UOKiK.

Polska 2050/PKN Orlen/Mariusz Marszałkowski

Prezes Orlenu broni fuzji, tłumaczy kwestię cen paliw i uderza w opozycję