Coraz więcej Polaków chce przyspieszenia prac nad budową elektrowni jądrowych

9 sierpnia 2022, 13:45 Alert

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że 64 procent Polaków to zwolennicy przyspieszenia prac nad dużymi elektrowniami jądrowymi. Przeciw jest około 13 procent.

Elektrownia jądrowa Cruas. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Cruas. Fot. Wikimedia Commons

Badanie online, zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia bieżącego roku przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI, miało charakter panelowy i przeprowadzono je wśród 1037 osób w wieku 18-65 lat. Według opublikowanych wyników, 64 procent respondentów jest zwolennikami przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych, gdzie 37 procent jest zdania, że należy te działania zdecydowanie przyspieszyć, a 27 procent uważa, że trzeba je raczej przyspieszyć. Za przyspieszeniem budowy elektrowni są w większości mężczyźni niż kobiety, a najwięcej zwolenników znajduje się wśród osób wykształconych (70 procent). Ponadto akceptacja dla energii atomowej wzrasta wraz z wiekiem respondentów.

Z informacji ARC Rynek i Opinia wynika, że przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest 13 procent Polaków, gdzie 9 procent opowiada się za tym, by raczej zrezygnować z prac, a 4 procent uważa, że należy z nich zdecydowanie zrezygnować. Poza tym 23 procent respondentów nie ma zdania na temat inwestycji w energetykę jądrową.

Według dr Adama Czarneckiego, komentującego dla PAP, ilość przeciwników atomu sukcesywnie spada, gdzie w badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 procent, a z nowszych badań – z ubiegłego roku – 20 procent. Dodał, że w ostatnim roku pojawiły się czynniki, które tym bardziej wpłynęły na postrzeganie przez Polaków elektrowni atomowych. Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii. Dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej

Polska Agencja Prasowa/Szymon Borowski

Rosja oskarża Polskę o nuklearny terroryzm na Ukrainie, za który odpowiada Kreml