Polska będzie budować elektrownie nawet bez rynku mocy. Projekt niebawem w Sejmie

28 czerwca 2017, 15:59 Alert

Pracujemy cały czas nad ustawą o rynku mocy. Idziemy w dobrym tempie. Rynek mocy jest rozwiązaniem które się popularyzuje w Europie. To jest niezbędny element zapewnienia funkcjonowania tego rynku – powiedział Michał Kurtyka, wiceminister energii na konferencji Energy Congress News w Warszawie.

Elektrociepłowna Gorzów należąca do PGE, fot.: PGE
Elektrociepłowna Gorzów należąca do PGE, fot.: PGE

– Ustawa o rynku mocy w tej chwili po konsultacjach prawniczych w Rządowym Centrum Legislacji została skierowana do rady ministrów. To jest środek procesu legislacyjnego. Można się spodziewać, że w krótkim czasie zostanie skierowana do sejmu. Ta ustawa musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Ten proces notyfikacyjny się toczy. Kiedy się skończy? Na razie nie wiemy, ale robimy wszystko, aby stało się to jak najszybciej. Rynek mocy będzie bardzo pomocnym elementem, jeżeli w Polsce zostanie wprowadzony w nowe moce wytwórcze. I tak je będziemy je budowali. Nawet jeżeli nie będzie rynku mocy będziemy budować nowe moce – zadeklarował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który także uczestniczył w wydarzeniu.

Na konferencji Energy Congress News wystąpił wiceminister energii Michał Kurtyka. Mówił:

– Pokazaliśmy, że jeżeli jest bezpieczniej to może być konkurencyjnie. W przypadku elektronergetyki mamy wyzwanie związane z tym filarem związanym z polityka klimatyczną. To wyzwania, który w sposób regulacyjny narzuca na sektor dodatkowe ograniczenie, który dla takiego kraju jak pl jest trudne do spełnienia. Staramy się znaleźć nasza ścieżka. Niewątpliwe są nimi. Technologie, efektywność energetyczna. Idea związana z tym, żeby mocy produkcyjne zapewniały na wystarczalność i pokrycie własnych potrzeb to cel do którego dążymy.

– Nie jest żadną tajemnicą, że od ponad 10 lat jesteśmy na kursie kolizyjnym. W sytuacji której my proponujemy rozwiązania związane z Unią Energetyczną, w której jest możliwość budowania energetyki w oparciu a swoje zasoby a kończymy na dekarbonizacji to jest to sprzeczne z naszymi interesem. Naszym zadaniem jest radzenie sobie z taka sytuacją. Pakiet zimowy zawiera które są dla nas nie niezaakceptowania. To również dyskusja na temat tego jakie konsekwencje niesie dla całej Europy polityki klimatyczno-energetycznej – powiedział w trakcie Energy Congress News wiceminister energii Michał Kurtyka.