Polska chce użyć tankowców Iranu

27 grudnia 2016, 06:00 Alert
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia w Warszawie z  wizytą przebywał dyrektor zarządzający National Iranian Tanker Company (NITC) Sirous Kian-Ersi. Spotkał się on z wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Pawłem Brzeskim. Zdaniem irańskiej agencji Shana polski minister miał zadeklarować gotowość Warszawy do rozszerzenia współpracy  z Iranem w sektorze gospodarki morskiej.

Zgodnie z przekazem irańskiej agencji Shana wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podkreślił gotowość polskiego rządu oraz firm znad Wisły do rozszerzenia współpracy z irańskimi podmiotami działającymi w sektorze gospodarki morskiej, zwłaszcza w branży przewozowej i pokrewnych. Polski wiceminister miał podkreślić na spotkaniu tradycję współpracy polsko – irańskiej w przemyśle naftowym sięgającą 40 lat. Miał także zadeklarować gotowość współpracy Polski w świadczeniu usług na rzecz irańskich tankowców.

Strona irańska, której przewodniczył Kian-Ersi podkreślił, że polskie firmy naftowe, jak Lotos oraz PKN Orlen, już kupują ropę z Iranu, a PGNiG jest zainteresowany pomocą w zagospodarowaniu złoża ropy naftowej w Iranie. Jak przekazuje strona irańska, PGNiG miał zadeklarować chęć wykorzystania tankowców irańskiego NITC do przewozu LPG w przyszłości.

PGNiG wchodzi do Iranu. Chce wydobywać ropę

Przypomnijmy, że pod koniec listopada br., podczas kolejnej rundy rozmów między NITC i polską spółką Ciech Trading SA w Teheranie strony podkreśliły wolę podpisania umowy o ustanowieniu wspólnego przedsiębiorstwa  odpowiedzialnego za transport produktów naftowych oraz petrochemicznych, a także LNG.

Polacy mogą powołać spółkę do transportu LNG i ropy z Iranu