Polska chemia a środowisko. Administracja obiecuje regulacje (RELACJA)

29 października 2018, 11:30 Chemia
chemia
fot. Polska Izba Przemysłu Chemicznego

Dzisiaj w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się II Debata Kampania Polska Chemia – Odpowiedzialnie za środowisko. Odpowiedzialnie za gospodarkę. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentu, Grupy Azoty, PKN Orlen i Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Znaczenie branży chemicznej

Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dr inż. Tomasz Zieliński mówił o znaczeniu sektora chemicznego dla polskiej gospodarki. – Sektor chemiczny w Polsce zatrudnia ponad 302 tysiące osób, składa się na niego 11 tysięcy przedsiębiorstw, wartość nakładów inwestycyjnych szacujemy na 11,24 mld złotych. Branża chemiczna generuje miejsca pracy także w innych sektorach – jedno nowe stanowisko w naszym sektorze tworzy od dwóch do ośmiu stanowisk w innych. 70 procent sprzedaży polskiej chemii trafia do innych sektorów, a reszta bezpośrednio do konsumentów. Produkcja sprzedana polskiej chemii stanowi około 17 procent udziału w przemyśle. Sama produkcja sprzedana sektora wynosi 240,3 mld złotych – wyliczał Zieliński.

Duma i wyzwania

– Chcemy szukać rozwiązań problemów, przed którymi stoi polska branża chemiczna. Zależy nam na tworzeniu dobrego prawa i znajdowaniu rozwiązań łagodzących skutki trudnych regulacji – powiedział senator Adam Gawęda z Prawa i Sprawiedliwości.

Beata Lubos z Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji powiedziała, że MPiT chce wzmacniać współpracę z polską branżą chemiczną: – Bardzo zależy nam na waszym rozwoju. Wasze inwestycje środowiskowe są powodem do naszej dumy – mówiła Lubos. Dominika Wierzbowska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju powiedziała, że przemysł chemiczny jest równorzędnym partnerem dla administracji we wprowadzaniu celów zrównoważonego rozwoju.