Atom ma być finansowany w Polsce tak, aby energia była tańsza
Paweł Pytlarczyk, wicedyrektor departamentu energetyki jądrowej w resorcie klimatu i środowiska, przyznał na konferencji EUROPOWER 2022 pod patronatem BiznesAlert.pl, że prace nad modelem finansowania elektrowni jądrowych w Polsce trwają, ale mają dać jak najniższą cenę energii odbiorcom.
– Trwają wciąż prace nad modelem finansowania elektrowni jądrowej w Polsce. Będzie on zmierzał do tego, by zaoferować jak najniższą cenę energii odbiorcom, bo taki jest cel budowy atomu – powiedział dyrektor Pytlarczyk.
Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku z pierwszym reaktorem do 2033 roku. Uchwała rządu pozwoliła wybrać partnera technologicznego w pierwszej lokalizacji. Będzie nim amerykański Westinghouse z reaktorem AP 1000. Dyrektor Pytlarczyk odnosił się do spekulacji medialnych na temat dodatkowej opłaty na rachunku za energię mającej finansować atom. Ministerstwo energii a potem klimatu od 2015 roku przekonuje, że nie będzie potrzebne takie rozwiązanie zwane kontraktem różnicowym.
Wojciech Jakóbik