MAP: Polska odbierze 10 milionów ton węgla do końca 2022 roku

21 września 2022, 06:45 Alert

– Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla. Jeśli rynek nasyci się węglem, jego ceny będą się stabilizowały – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki w rozmowie z Polskim Radiem.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował na antenie Polskiego Radia, że do końca 2022 roku do Polski powinno trafić 10 mln ton węgla. – Z Rosji do Polski przyjeżdżało 8,2 mln ton węgla – dodał.

– Węgiel systematycznie płynie. Tu naprawdę wykorzystywane są wszystkie okienka w portach, wszystkie możliwości na torach po to, żeby ten węgiel jak najsprawniej docierał do każdej części Polski – powiedział Małecki.

Wiceminister odniósł się do informacji, według których do Polski trafia węgiel złej jakości. – To fake newsy, że sprowadzany jest jakiś węgiel niespełniający standardów. Spółki importujące węgiel zajmują się tym na co dzień, mają sprawdzonych dostawców. Ten węgiel jest bardzo dokładnie badany. To nie jest tak, że ktoś zamówi węgiel przez telefon i nikt się tym węglem nie interesuje. Węgiel jest sprawdzany, jakość węgla jest sprawdzana, by do polskich odbiorców trafił węgiel odpowiedniej jakości – zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem.

Polskie Radio/Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Badanie: Górnicy rozumieją konieczność transformacji, ale i tak czują niepewność