Polska i Finlandia rozmawiają o Arktyce

11 maja 2018, 07:00 Alert
Rada Arktyczna
Rozmowy Polska-Finlandia o Arktyce. Fot.: MSZ

– Polska z uwagą i dużym zainteresowaniem śledzi realizację priorytetów fińskiego przewodnictwa w tym kluczowym forum międzynarodowym dla przyszłości Arktyki – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszego spotkania z ambasadorem ds. Arktyki w MSZ Finlandii Aleksim Härkönenem.

– Polska posiada wieloletnie i multidyscyplinarne doświadczenie w badaniach polarnych oraz, jako jedno z pierwszych państw-obserwatorów, jest otwarta na współpracę ukierunkowaną na przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatycznym i wzmocnienie współpracy politycznej – podkreślił minister podczas spotkania. Dwuletnie przewodnictwo Finlandii w Radzie Arktycznej zakończy się w połowie 2019 r. przyjęciem wieloletniego planu strategicznego dla Rady.

Wizyta Ambasadora Härkönena wiąże się z udziałem w tzw. Formacie Warszawskim 11 maja br. – inicjatywie zapoczątkowanej przez Polskę w 2010 r., która ma na celu zapewnienie możliwości aktywnej i pogłębionej dyskusji pomiędzy przedstawicielami wszystkich 13 państw-obserwatorów Rady Arktycznej i Unii Europejskiej z aktualnym przewodnictwem w Radzie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych