DGP: Polska i Francja będą rozmawiać o atomie

1 lutego 2021, 14:30 Alert
francja

Szef francuskiego EDF Jean-Bernard Lévy, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka spotkają się drugiego lutego 2021 roku w Warszawie – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Przedstawiciele mają rozmawiać o energetyce jądrowej.

Rozmowy o atomie

Dziennik poinformował, że wizyta odbędzie się drugiego lutego 2021 roku. Atom będzie tematem przewodnim, ale rozmowy mają również dotyczyć handlu i innych kwestii bilateralnych.

Francja oficjalnie zainteresowała się atomem w Polsce już w grudniu 2020 roku. Kontakty z Francuzami potwierdzał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. – Jeżeli znajdzie się dostawca, który spełni polskie warunki nakreślone w programie energetyki jądrowej i będzie chciał przedstawić swoją propozycję, to będziemy rozmawiać – przyznał w grudniowej rozmowie z DGP.

DPG podkreśla, że zgodnie z aktualizacją programu energetyki jądrowej (PPEJ) w Polsce, planowana jest budowa od 6 do 9 GW mocy jądrowej w oparciu o wielkoskalowe reaktory PWR. Bloki miałyby być uruchamiane po kolei w latach 2033-2043 i być w stanie pracować nawet 80-100 lat – podaje gazeta.

Opracował Jędrzej Stachura

Francja chce uczestniczyć w budowie polskiego atomu