Polska uruchomi fundusz stymulacji gospodarki m.in. na transformację energetyczną

18 marca 2020, 12:15 Alert
WAŻNE BiznesAlert.pl
BiznesAlert.pl

Premier RP zapowiedział, że rząd stworzy fundusz stymulacji gospodarki w celu wyprzedzenia ewentualnego spowolnienia gospodarczego w Polsce o wartości 30 mld zł, który dofinansuje między innymi transformację energetyczną i ochronę środowiska.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, że nowy fundusz ma pobudzać gospodarkę w okresie spowolnienia gospodarczego. Ten pomysł ma bazować na doświadczeniach stu lat zmian cykli koniunkturalnych. Morawiecki zapewnił, że środki będą pochodzić w całości z budżetu polskiego w ramach piątego filara tzw. tarczy antykryzysowej zakładające inwestycje finansowe.

– W sytuacji kiedy zdarza się kryzys, może nawet recesja, albo spowolnienie gospodarcze w Unii Europejskiej i Polsce, wtedy inwestycje prywatne są prowadzone w dużym stopniu w mniejszym zakresie. W to miejsce chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa. Zbudujemy fundusz o wartości co najmniej 30 mld złotych – zadeklarował premier. Wśród celów wydatków wymienił transformację energetyczną oraz ochronę środowiska. – Fundusz będzie używany na wzmocnienie wydatków na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, na przebudowę różnych elementów infrastruktury całego państwa, energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej i drogowej. Są to środki niezależne od środków europejskich.

Wojciech Jakóbik