Ile zarabiają górnicy w Polsce?

1 sierpnia 2019, 09:30 Alert

O zróżnicowaniu płac na poszczególnych stanowiskach i różnych okresach pracy w polskich kopalniach pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Górnicy w pracy. Fot. Bogdanka
Górnicy w pracy. Fot. Bogdanka

Gazeta przypomina, że zgodnie z danymi GUS z 2018 r. średnia płaca w górnictwie to 7180 zł. Z analizy kancelarii Sedlak & Sedlak wynika, że najmniej, bo 3665 zł brutto zarabia robotnik górniczy dołowy. Wynagrodzenie górnika eksploatacji podziemnej wynosi już jednak ponad 5800 zł, a kierownika działu ruchu prawie 10 tys. zł brutto. Pensja prezesa spółki górniczej to już 50-60 tys. zł miesięcznie.

Do podstawowej pensji górników dochodzą jeszcze dodatkowe wynagrodzenia wypłacane raz w roku i deputaty.
Wacław Czerkawski, były wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce zwraca jednak w „Rzeczpospolitej” uwagę, że górnicy otrzymują tzw. „czternastkę”, ale nie dostaje już „trzynastki”, którą włączono do podstawowej pensji. Deputat stanowi zwykle 3 tony węgla. Jego wartość to ok. 2400 zł.

Czerkawski wskazuje również, że wysokość wynagrodzenia zależy od stażu pracy w kopalni. Szacuje on, że dodatki stażowe rosną o 5-10 proc. co mniej więcej 5 lat. Pensja górnika przed emeryturą może być więc o 60 proc. wyższa niż na początku pracy. Dochodzi do tego jeszcze możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach pracy.

Rzeczpospolita