Polska Grupa Energetyczna podpisała list intencyjny o rozwoju geotermii w Szczecinie

2 kwietnia 2022, 12:30 Alert

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz wojewoda zachodniopomorski podpisali list intencyjny z Polską Grupą Energetyczną. PGE Energią ciepła i Geotermią Polską o rozwoju geotermii w Szczecinie.

Geotermia w Szczecinie. Fot. Wojciech Jakóbik.
Geotermia w Szczecinie. Fot. Wojciech Jakóbik.

– Należy podejmować wyzwania, aby uniezależnić się od surowców rosyjskich. Geotermia jest takim rozwiązaniem – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Szczecin jest jednym z najlepszych miejsc do takich inwestycji.

– Geotermia to źródło odnawialne, które nie jest kontrowersyjne, jest stabilne i nie powoduje negatywnych skutków w postaci odpadów czy emisji – mówiła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. – Sytuacja na Ukrainie pokazuje, że Polska miała rację – dodała. Przypomniała, że Polska chce do końca roku porzucić import surowców rosyjskich.

– 20 MW to, wydawałoby się, niedużo. Mamy jednak nadzieję, że docelowo Szczecin będzie korzystał w ciepłownictwie tylko ze źródeł odnawialnych, a nasze duże źródło węglowe zastąpimy na inne, mniej emisyjne – mówił wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek. – To drogie rozwiązanie na etapie inwestycji, ale w użytkowaniu już bardzo tanie. Uniezależniamy się w ten sposób od gry surowcowej przy dostawach energii i ciepła.

NFOŚiGW przewiduje, że program OZE dla Ciepłownictwa przeznaczy na wsparcie źródeł odnawialnych w sektorze ciepłowniczym do dwóch miliardów złotych. Geotermia jest jednym z nich. Szczegóły inwestycji mają zostać przedstawione do końca 2022 roku.

Wojciech Jakóbik