Rz: Strajk w Polskiej Grupie Górniczej?

26 października 2017, 06:00 Alert

Zatrzymanie zakładów pogłębiłoby problemy państwowego giganta węglowego z wykonaniem tegorocznego planu wydobycia – pisze czwartkowa “Rzeczpospolita”.

fot. pixabay.com

Jak podaje gazeta, zaostrza się sytuacja w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Związek zawodowy Sierpień’80 ogłosił pogotowie strajkowe w zakładzie Ruda, powstałym w wyniku połączenia trzech rudzkich kopalń: Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój.

Referendum strajkowe zaplanowano na 7 listopada, natomiast ewentualny strajk całkowity miałby się odbyć 20 listopada. Jeszcze wcześniej, bo 6 listopada, związek rozważa organizację dwugodzinnego strajku ostrzegawczego – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

“To nie jest groźba. Jesteśmy w sporze zbiorowym z dyrekcją kopalni Ruda i jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, to wykorzystamy wszystkie możliwe narzędzia do walki o prawa pracownika” – mówi “Rz” Przemysław Skupin z Sierpnia’80 w kopalni Ruda.
Według relacji dziennika spór, który może zakończyć się strajkiem dotyczy wypłacenia pracownikom wyrównania jednorazowych wypłat za 2016 r. z funduszu płac oraz wprowadzenia jednolitego regulaminu wynagradzania dla wszystkich części kopalni Ruda. Jednocześnie strona związkowa oczekuje wypłaty dodatkowej premii w wysokości do 1 tys. zł na osobę.

Jak wynika z informacji “Rz” jest duża szansa, że do strajku nie dojdzie, bo rozmowy ze związkowcami trwają i uzgodniono już ujednolicony projekt regulaminu premiowania w kopalni Ruda. Jednocześnie według źródeł dziennika władze PGG są gotowe na duże ustępstwa jeśli strona społeczna zgodzi się na zmiany w systemie wynagradzania pracowników.

Rzeczpospolita/Polska Agencja Prasowa/CIRE.PL