Polska i Szwecja rozmawiają o Nord Stream 2 i Partnerstwie Wschodnim

21 czerwca 2017, 06:30 Bezpieczeństwo

Szwecja jest dla Polski partnerem strategicznym i chcemy, by nasze relacje były coraz bliższe – oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Królestwa Szwecji Stefanem Löfvenem.

Premierzy Polski i Słowacji w Warszawie. Fot.: Kancelaria Premiera

Wspólne cele, które łączą

Premier podkreśliła, że spotkanie było okazją do poruszenia wielu istotnych spraw, które łączą oba kraje. Rozmawialiśmy na temat naszych stosunków bilateralnych, relacji gospodarczych naszej współpracy w zakresie obrony, rozmawialiśmy na temat związany ze współpracą w ramach Unii Europejskiej – powiedziała. Zaznaczyła, że Szwecja jest strategicznym partnerem Polski w regionie i w strukturach Wspólnoty.

Dzisiejsze rozmowy potwierdziły, że nasza bliskość nie wynika jedynie z położenia geograficznego, ale z podobnego podejścia do wielu kwestii, podobieństwa wyzwań, wspólnoty interesów i zbliżonej percepcji zagrożeń z jakimi w ostatnim czasie boryka się nasz region – mówiła.

Rozmowy dotyczyły także kwestii związanych z agendą Unii Europejskiej przed rozpoczynającym się w najbliższy czwartek szczytem Rady Europejskiej. Koncentrowaliśmy się głównie na kwestiach związanych z kryzysem migracyjnym, kwestiach związanych z Brexitem. Podniosłam również z panem premierem kwestie dla Polski niezwykle istotną jaką jest realizacja Nord Stream II – mówiła Beata Szydło. Myślę, że tych celów i wspólnych obszarów współpracy dla Polski i dla Szwecji będzie coraz więcej – zakończyła premier.

Przyszłość Partnerstwa Wschodniego

Szefowa polskiego rządu podkreśliła szczególną wagę współpracy obu krajów odnośnie Partnerstwa Wschodniego, programu określającego wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej, którego Polska i Szwecja są inicjatorami.

Zgodziliśmy się z panem premierem, że jako pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego, w sposób szczególny czujemy się odpowiedzialni za jego przyszłość – zaznaczyła premier. Podkreśliła wspólną determinację do tego, by wspólnie pracować nad reformą Programu.

Premier Beata Szydło podziękowała też szefowi rządu Szwecji Stefanowi Löfvenowi za poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zadeklarowała, że liczy na bliską współpracę na forum Rady, w której Szwecja sprawuje niestały mandat od stycznia br.

Bezpieczeństwo i poparcie dla Ukrainy

Rozmawialiśmy także na temat naszych relacji z Federacją Rosyjską. O zagrożeniach i kwestiach które nas niepokoją, o sygnałach płynących z Rosji, które budzą naturalne obawy związane z podejmowanymi przez Rosję inicjatywami, dotyczącymi chociażby organizacji ćwiczeń wojskowych, o zagrożeniach, które płyną również w wyniku działań podejmowanych w ramach akcji dezinformacyjnych – wyliczała premier.

W jej opinii odnotowujemy to jako zagrożenia, które powinny być brane pod uwagę przez nasze państwa. Powinniśmy tutaj współpracować i wymieniać się informacjami. Premier podkreśliła, że ten obszar współpracy uważa za bardzo ważny.

Premierzy obu krajów wspólnie zgodzili się, iż otrzymanie międzynarodowego poparcia dla Ukrainy zarówno na forum UE, jak i ze strony innych ważnych partnerów i instytucji międzynarodowych jest kluczowe dla stabilizacji sytuacji i rozwoju tego państwa. „Cieszy nas współpraca ze Szwecją w zakresie wspierania reform na Ukrainie” – podkreśliła premier Szydło.

Intensyfikacja współpracy gospodarczej

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, iż spora część rozmowy przywódców poświęcona została współpracy gospodarczej. Przypomniała, że Polska jest państwem, które rozwija się dynamicznie i realizuje ambitny program rozwoju gospodarczego – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Chcemy w ramach tej współpracy gospodarczej budować nowe płaszczyzny, otwierać nowe pola tej współpracy. Liczymy na to, że nasi przedsiębiorcy będą mogli ze sobą kooperować. Liczymy na intensyfikację kontaktów z sektorem nowoczesnych technologii i przemysłów innowacyjnych – zadeklarowała premier Beata Szydło.

Kancelaria Premiera