Polska i USA podpisały deklarację na rzecz rozwoju sieci 5G

2 września 2019, 15:15 Alert
KPRM
Uroczystość podpisania deklaracji nt. 5 G, Mike Pence (L) i Mateusz Morawiecki (P) / fot. KPRM

Polska i Stany Zjednoczone podpisały wspólną deklarację bezpieczeństwa budowy sieci 5G. To istotny krok w kierunku współpracy w tym obszarze. Dokument podpisał premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezydent USA Mike Pence przebywający z wizytą w Warszawie.

W deklaracji można przeczytać, że technologia 5G w niedalekiej przyszłości będzie miała fundamentalne znaczenie zarówno dla dobrobytu, jak i bezpieczeństwa narodowego. – Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G. 5G umożliwi ogromny wachlarz nowych aplikacji, w tym zapewnienie społeczeństwu niezbędnych usług, co przyniesie korzyść naszym obywatelom i gospodarkom. Zwiększona ilość danych w sieciach 5G jeszcze bardziej sprzęgnie gospodarki wszystkich krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Polski oraz ułatwi transgraniczne usługi oraz handel – czytamy w deklaracji.

W dokumencie wymienione są działania, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci: – W tym celu niezbędna jest uważna i kompletna ocena komponentów oraz producentów oprogramowania. Wierzymy, że wszystkie kraje dopilnują, aby w sieciach uczestniczyli jedynie zaufani i niezawodni dostawcy, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem.

Polska i Stany Zjednoczone podkreślają, że ocena dostawców powinna obejmować sprawdzenie tego, czy dostawca jest przedmiotem kontroli przez obcy rząd, bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; czy ma przejrzystą strukturę własności; oraz czy w swojej historii wykazywał się etycznym postępowaniem korporacyjnym, a także czy jest przedmiotem porządku prawnego, w którym egzekwuje się przejrzyste zasady postępowania firm.

Kancelaria Premiera RP/Piotr Stępiński