font_preload
PL / EN
Drogi Infrastruktura Lotniska 8 lutego, 2016 godz. 14:45   
REDAKCJA

Polska i Węgry zacieśnią współpracę w infrastrukturze

Orban Szydło

Podczas dzisiejszej konferencji po spotkaniu polskiej premier Beaty Szydło z jej węgierskim odpowiednikiem Wiktorem Orbanem poinformowano, że w trakcie rozmów poruszone zostały kwestie związane m.in. z możliwością opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, problemem migracji i bezpieczeństwie.  

Zarówno Szydło jak i Orban podkreślali, że głównym tematem spotkania stały się kwestie ekonomiczne. Obie strony olbrzymią uwagę przywiązywały do kilkusetletnich, bardzo bliskich stosunków pomiędzy Polską a Węgrami.  – Jest to przyjaźń, która przetrwałą wieloletnia próbę – powiedział węgierski premier.

Beata Szydło zapewniła, że ,,Polska będzie zawsze wspierała Węgry w tematach politycznych i gospodarczych. W odpowiedzi Wiktor Orban stwierdził, że ,,każda niegodziwość wymierzona w stronę Polski może liczyć na wsparcie ze strony Węgier”. Ponadto obydwa państwa mają prezentować wspólne stanowisko na arenie międzynarodowej.

Warszawa i Budapeszt zamierzają w następnych latach wzmacniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Zdaniem premier Szydło Europa stoi ona przed wieloma wyzwaniami. – Potrzeba głosu państw Europy Środkowej – podkreśliła Beata Szydło.

W odpowiedzi premier Orban stwierdził, że ,,najwyższy czas rozpocząć debatę w Europie Środkowej o tym jakiej Europy chcemy, jakiej Unii Europejskiej chcemy. Grupa Wyszehradzka podejmie się rozpoczęcia tej debaty. Mam nadzieję na całą serię konferencji, debat i konsultacji, żebyśmy wspólnie zdefiniowali w jakiej Europie my mieszkańcy Europy Środkowej chcemy żyć”.

Podczas konferencji zapowiedziano zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy gospodarczej poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury drogowej (autostrady, drogi szybkiego ruchu), a także utworzenia połączeń lotniczych.

– Umówiliśmy się na realizację ważnych projektów gospodarczych. Chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe. Mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym – wyliczała Beata Szydło. Dodała przy tym, że są to kwestie priorytetowe zarówno dla strony polskiej, jak i węgierskiej.

– Jesteśmy zdecydowani na to, by wspólne połączenia transportowe i komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie oraz pomiędzy naszymi państwami – zaznaczyła premier Szydło.

– Polacy bardzo cenią sobie przyjaźń i współpracę z Węgrami – podsumowała swoje wystąpienie premier.

Ponadto w kwestii obecności wojsk NATO w Europie Środkowej premier Orban stwierdził ,że ,,jest silna wola Warszawy, aby zapewnić stacjonowanie wojsk NATO w Europie Środkowo-Wschodniej”. Jego zdaniem każde państwo ma prawo do takiej decyzji i powinno taką decyzję podjąć”.