Polska i Izrael razem na rzecz cyberbezpieczeństwa w energetyce

30 stycznia 2018, 14:15 Alert
Centrum obsługi sieci PGE
Fot. BiznesAlert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz izraelski operator systemu przesyłowego i dystrybucyjnego Israel Electric Corporation Limited podpisali 29 stycznia w Hajfie porozumienie o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorze energetycznym. Ze strony PSE porozumienie podpisał Eryk Kłossowski – Prezes Zarządu, natomiast ze strony partnera izraelskiego Yosi Shneck – Wiceprezes ds. Komunikacji.

Niezwykle cenię porozumienie z Israel Electric Corporation Limited, szczególnie dlatego, że opiera się ono na wzajemnym zaufaniu – podkreślił Eryk Kłossowski, prezes zarządu PSE. Zyskujemy doświadczonego partnera, skutecznego w walce z cyberprzestępczością. Jest to niezwykle ważne w czasach, kiedy cyberprzestępcy i cyberterroryści rozwijają współpracę pomiędzy sobą i tworzą coraz bardziej zaawansowane narzędzia ataków. Dlatego też operatorzy infrastruktury krytycznej nie mogą prowadzić walki z nimi samotnie i powinni współpracować. Nasze porozumienie zawarte w Hajfie jest tego doskonałym przykładem – dodał prezes Kłossowski.
Na mocy porozumienia, strony zobowiązały się do wzajemnej pomocy w zakresie walki z cyberzagrożeniami, wymiany doświadczeń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Przewidziane jest też wspólne przeprowadzanie badań związanych z tą tematyką i dzielenie się wiedzą o bieżących zagrożeniach oraz podejmowanie innych działań w walce z cyberprzestępcami. Celem współpracy ma być stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego obu przedsiębiorstw, szczególnie w zakresie szybkiego wykrywania zagrożeń i skutecznej walki z nimi. Ważnym elementem ma być również wymiana informacji o zagrożeniach i podatnościach na ataki cybernetyczne, a także realizacja wspólnych projektów oraz opracowywanie scenariuszy przeciwdziałania występowaniu sytuacji krytycznych.