Polska jest gotowa porzucić gaz z Rosji już teraz. Chce szczytu o bezpieczeństwie atomu na Ukrainie

28 lutego 2022, 11:00 Alert

– Koniec kontraktu jamalskiego to bardzo bliska perspektywa, ale bez względu na tę perspektywę już dziś jesteśmy gotowi funkcjonować bez rosyjskiego gazu – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Polskim Radio. Polacy apelują także o zabezpieczenie elektrowni jądrowych na Ukrainie.

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

– Na dziś jesteśmy gotowi, by zupełnie zrezygnować z rosyjskiego gazu bez ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego – powiedziała. – od 1 stycznia będziemy mieć w pełni gotową nową infrastrukturę, a dziś możemy funkcjonować z wykorzystaniem tej istniejącej – dodała.

Minister zdradziła także, że Polska wraz z Kanadą zaapelowały do Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej o nadzwyczajne posiedzenie w związku z atakiem Rosji na Ukrainie zagrażającym bezpieczeństwu elektrowni jądrowych. Moskwa ma rozmawiać o tym z sekretarz energii USA Jennifer Granholm. – – Niestety w gremiach międzynarodowych są też Rosjanie. Jesteśmy przekonani, że opóźnienia i trudności z przeforsowaniem silnych stanowisk to wpływ rosyjskich przedstawicieli. Postulujemy wykluczenie Rosji z tych struktur – powiedziała w Polskim Radio.

Polskie Radio/Wojciech Jakóbik