Polska kontynuuje ofensywę dyplomatyczną na rzecz Bramy Północnej

14 października 2016, 14:01 Alert
#BramaPółnocna

We wtorek 18 października w Brukseli odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Pełnomocnika rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, europosła Zdzisława Krasnodębskiego i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. Tematem spotkania będzie Brama Północna, czyli polska oferta dywersyfikacji dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Na Bramę Północną składają się istniejący terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany Korytarz Norweski. Dostawy gazu skroplonego z całego świata i surowca słanego gazociągiem z Norwegii mogłyby przez Polskę docierać do sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Konferencja na temat perspektyw wiążących się z Bramą Północną obędzie się w Parlamencie Europejskim 18 października o godzinie 10.30 z udziałem prof. Zdzisława Krasnodębskiego zasiadającego w parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

12 października w Warszawie odbyła się konfrencja poświęcona dostawom LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej podczas której także rozmawiano o Bramie Północnej. Jej temat pojawi się na posiedzeniu ministrów energetyki Grupy Wyszehradzkiej w Rzeszowie zaplanowanym na 15 października. Polski rząd kontynuuje ofensywę dyplomatyczną na rzecz realizacji swej koncepcji dywersyfikacji dostaw gazu w regionie.

Gaz-System/Wojciech Jakóbik

plakat