Spada wydobycie węgla w polskich kopalniach

29 sierpnia 2019, 09:15 Alert
instalacja kopalnia
fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, w I półroczu 2019 r. wydobycie spadło o 1 mln ton, sprzedaż była niższa o 1,24 mln ton, a niesprzedane zapasy wzrosły o 1,74 mln ton względem ubiegłego roku.

Wydobycie węgla w Polsce

Jak informuje dziennik, wartość indeksu PSMCI1 była o ponad 33 zł wyższa niż w 2018 r. rok wcześniej. Tymczasem dane z portów ARA z 27 sierpnia mówią o cenie na poziomie 56,8 dol. za tonę, podczas gdy rok wcześniej było to 97,67 dol. W I półroczu 2019 r. import wyniósł 8,22 mln ton i był o 0,47 mln ton niższy niż w rok wcześniej.

– Wysoka cena polskiego węgla jest korzystna dla Polskiej Grupy Górniczej, ale choć ona rośnie, to jest coraz mniej kupujących – ocenia Paweł Puchalski, analityk Santander BM. – A wyższe koszty i roszczenia płacowe zawsze są negatywne dla branży – podkreśla analityk na łamach gazety.

– Sam się zastanawiam, jak PGG założyła na ten rok wyższy zysk niż w 2018 r., skoro zmniejsza wydobycie i efektywność. Ceny węgla w ARA spadają, co pociągnie za sobą prędzej czy później spadki cen w Polsce, nie da się zaklinać rzeczywistości – mówi DGP Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Dziennik Gazeta Prawna

Spada wydobycie węgla w Polsce