Polska nie przekonała Finlandii. „Nord Stream 2 to projekt komercyjny”

1 lutego 2017, 14:30 Alert

Na początku stycznia z roboczą wizytą w Warszawie przebywał premier Finlandii Juha Sipilä. Spotkał się z premierem RP, Beatą Szydło oraz uczestniczył w seminarium dotyczącym innowacji sektora energetycznego dla fińskich i polskich przedsiębiorstw. Fiński rząd w korespondencji z portalem BiznesAlert.pl wymienił sektory w których firmy energetyczne z obu krajów mogą kooperować. Finowie podkreślają także, że Nord Stream 2 to dla Helsinek projekt komercyjny.

Nord Stream AG

OZE, kogeneracja, atom

Podczas seminarium zorganizowanego przez ambasadę Finlandii w Warszawie fiński premier podkreślił wagę współpracy i wdrażania innowacji przez Polskę i Finlandię w sektorze energetycznym. W seminarium udział wziął także wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz fińscy i polscy przedstawiciele biznesu. W spotkaniu uczestniczyły m.in. podmioty, które są obecne w Polsce: Fortum, Wärtsilä, UPM, Valmet, Stora Enso i Watrec.

Na pytanie portalu BiznesAlert.pl o to, w jakich sektorach energetyki polskie i fińskie firmy mogą współpracować, finskie ministerstwo gospodarki i zatrudnienia wymieniło kilka wiodących działów, w których Finowie mogą wspomóc polski sektor energetyczny lub możliwa jest współpraca.

Jak podkreślono w stanowisku ministerstwa, w Finlandii istnieją silne tradycje wsparcia odnawialnych źródeł energii oraz kogeneracji. Dzięki dobrze rozwiniętemu przemysłowi drzewnemu, surowiec ten jest stosowany powszechnie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w energetyce.

Resort przyznał jednak, że jest wiele fińskich firm, które dysponują technologią i know-how opartymi na biomasie energetycznej. Finlandia jest również wiodącym krajem w ciepłownictwie i produkcji chłodu. Jej firmy są także zaangażowane w rozwój technologii jądrowych. Finlandia buduje obecnie dwie nowe elektrownie jądrowe.

Przypomnijmy, że polski resort energii opublikował inwentaryzację przemysłu jądrowego. Z badania wynika, że w Finlandii na budowie bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Olkiluoto obecnych było 25 polskich firm. Silną gałęzią przemysłu jest także rozwój klastrów i wykorzystania możliwości jakie daje morze przy wytwarzaniu energii, a więc produkcja silników spalinowych do celów morskich i energetycznych.

Finowie ocenią tylko środowiskowe aspekty Nord Stream 2

Portal BiznesAlert.pl zapytał także o stosunek Helsinek do projektu Nord Stream 2, budowy dwóch nitek nowego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do wybrzeża Niemiec. Gazociąg ma przebiegać przez fińską wyłączną strefę ekonomiczną. Jak podkreśla resort gospodarki dla Finlandii Nord Stream 2 jest projektem komercyjnym.

– Jak każdy projekt energetyczny, musi być on zgodny z prawem międzynarodowym, prawodawstwem unijnym i krajowym. Fińskie władze wydadzą decyzję w sprawie przebiegu gazociągu zgodnie z obowiązującymi przepisami i prawem międzynarodowym (Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza) – podkreślono w przesłanym stanowisku.

Zaznaczano także, podobnie jak w przypadku Nord Stream 1, do wydania zgody na budowę Nord Stream 2 przez wyłączną strefę ekonomiczną wymaga jest ocena oddziaływania na środowisko oraz pozwolenia wodnoprawne. Dla Finlandii projekt ten podlega ocenie z punktu widzenia zagadnień środowiskowych. Na tożsame pytanie o kwestię Nord Stream 2 podczas spotkania premierów Polski i Finlandii, Komitet Prezesa Rady Ministrów nie udzielił odpowiedzi.

– Komunikat dotyczący spotkania oraz konferencja prasowa to jedyne możliwe źródła informacji nt. dzisiejszej rozmowy – przeczytaliśmy w korespondencji. W relacji KPRM nie było jednak odniesień do Nord Stream 2.

Polska i Finlandia razem przeciwstawią się wojnie hybrydowej

Bartłomiej Sawicki