Polska nie wywiązała się z zobowiązań pakietu kolejowego | Jest porozumienie ws. TEN-T | Dyskryminacja na lotnisku Chopina?

4 czerwca 2013, 09:43 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

ETS: Polska nie wykonała części zobowiązań tzw. pakietu kolejowego

(PAP)

Polska nie wykonała niektórych zobowiązań wynikających z tzw. pakietu kolejowego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Skargę przeciw Polsce skierowała w 2010 r. Komisja Europejska, zarzucając nam cztery uchybienia, potem z jednego zarzutu się wycofała.

„Historyczne” porozumienie w sprawie sieci TEN-T

(www.biznes.onet.pl/Rynek Infrastruktury)
Do 2030 r. podstawowa spójna sieć transportowa w Europie, a w 2050 r. – przeciętna podróż ma zajmować nie więcej niż 30 min. Komisja, Rada i Parlament Europejski zawarły porozumienie w sprawie przekształcenia istniejącej mozaiki europejskich dróg, linii kolejowych, portów lotniczych i kanałów w jednolitą sieć transportową (TEN-T).

Regularne połączenie cargo koleją z Chin do Łodzi

(www.biznes.onet.pl/PAP)

Ruszyło regularne połączenie kolejowe cargo z chińskiego Chengdu do Łodzi. Pociągi towarowe mają pokonywać trasę liczącą prawie 10 tys. km w ciągu 12-14 dni. To szybciej niż dostarczenie kontenerów do Europy drogą morską, co zajmuje nawet do 45 dni. Przewozy realizuje firma Chengdu Hatrans YHF Intermodal Logistics, a łódzka firma logistyczna Hatrans jest operatorem pociągu w Polsce.

Ministerstwo transportu chce przyspieszyć wykorzystywanie środków z UE

(www.biznes.onet.pl/PAP)

Ministerstwo transportu pracuje nad ustawą, która ma przyspieszyć wykorzystanie przez kolej pieniędzy unijnych na lata 2007-13. Czasu zostało niewiele, ponieważ pieniądze należy rozdzielić do końca roku, a zakontraktowanych jest dopiero 60 proc. środków.

WiFi na pokładzie Air France KLM

(Air France KLM)

Na pokładach wybranych samolotów należących do linii lotniczych Air France KLM pasażerowie mają łączność ze światem dzięki WiFi. Nowa usługa umożliwia podróżnym wysyłanie i odbieranie esemesów oraz emaili, a także surfowanie po internecie. Specjalnie zaprojektowana strona internetowa przewoźnika oferuje w czasie lotu szeroki zakres darmowych usług.

Komisja Europejska i UOKiK zbadają dyskryminację Ryanair przez lotnisko Chopina

(www.prtl.pl/Ryanair)

Ryanair potwierdził, że złożył oficjalne skargi do Komisji Europejskiej i UOKiK przeciwko bezprawnej dyskryminacji Ryanair na korzyść LOT na warszawskim lotnisku Chopina.

Zarządca lotniska Chopina w ostatnich tygodniach próbował zmusić Ryanair do przyjęcia nieuzasadnionych i dyskryminujących warunków handlowych, wg których Ryanair musiałby dokonywać przedpłat za usługi lotniskowe.