Widzialna ręka państwa ratuje gazowników. Spięcie

5 sierpnia 2022, 07:30 Energetyka

W dzisiejszym odcinku dziennikarze BiznesAlert.pl rozmawiają o kłopotach niemieckiej spółki Uniper i polskiego PGNiG oraz o tym, jak pomogło im państwo.

Zatrzymanie dostaw przez gazociąg Nord Stream 1 okazał się dużym problemem dla niemieckiego koncernu Uniper. – To przedsiębiorstwo jest udziałowcem w Nord Stream 1, Nord Stream 2, oraz jest największym importerem gazu w Niemczech. Zatrzymanie handlu rosyjskim gazem sprawiło mu nie lada problem, firma stanęła na krawędzi bankructwa. Uratowało je państwo, które w lipcu wykupiło 30 procent jego akcji – powiedział Michał Perzyński.

– Problemy przez ceny rosyjskiego gazu miało również polskie PGNiG: – PGNiG skorzystał z rozwiązania podobnego do tego zastosowanego przez rząd niemiecki wobec Unipera. Tymczasem premier RP zapowiada, że nie pozwoli na podwyżki cen energii i gazu o kilkaset procent w taryfach, bo regulator Urząd Regulacji Energetyki będzie je zaniżał w trosce o obywateli, a firmy otrzymają rekompensaty od rządu – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na YouTube, SoundCloud i Spotify.

Rosja w wielkiej pochodni spala gaz, który miał być wysyłany przez Nord Stream 1