Polska dalej walczy o sankcje wobec nitki północnej Ropociągu Przyjaźń, które uderzą w Niemcy

19 kwietnia 2023, 05:45 Alert

Polska Agencja Prasowa ustaliła, że Polska przedstawiła Komisji Europejskiej propozycję nowych sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainie, wśród których jest embargo na dostawy ropy północną nitką Ropociągu Przyjaźń, z której korzystają Niemcy.

Flaga Polski. Źródło: freepik
Flaga Polski. Źródło: freepik

– W dokumencie, który widziała PAP, Polska proponuje m.in. nałożenie dalszych sankcji na energetykę (zakaz importu ropy północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń oraz wprowadzenie mechanizmów kompensacyjnych za ropę z Rosji nieobjętą unijnym embargiem), zakaz importu diamentów z Rosji, zakaz świadczenia usług teleinformatycznych podmiotom z Federacji Rosyjskiej oraz zaostrzenie przepisów kontroli eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania – podaje Polska Agencja Prasowa. – Polska wspólnie z aliantami ponownie składa propozycje ambitnych sankcji, sektorowych, handlowych, wymierzonych w rosyjskie instytucje, zbrodniarzy, oligarchów i propagandzistów. Chcemy pomóc Komisji w pilnym przedstawieniu projektu kolejnej, 11. regulacji sankcyjnej. Liczymy na współpracę szwedzkiej prezydencji. Będziemy wraz z naszymi koalicjantami pracowali nad uzyskaniem jednomyślności wśród unijnej 27-ki – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

PAP podaje, że Polska domaga się m.in. objęcia sankcjami rosyjskiej energii nuklearnej, wprowadzenia zakazu import aluminium z Rosji, rozszerzenie definicji statków, które są objęte zakazem wstępu do portów UE, odcięcia Gazprombanku od systemu SWIFT i zamrożenia aktywów kolejnych rosyjskich banków oraz wprowadzenia zakaz wywozu banknotów USD z Unii Europejskiej do Rosji.

11 pakiet sankcji Unii Europejskiej będzie wymagał jednomyślności państw członkowskich Unii Europejskiej.

BiznesAlert.pl jako pierwszy informował o planie objęcia sankcjami północnej nitki Ropociągu Przyjaźń, który był początkowo realizowany przez Polskę oraz Niemcy razem. Obecnie Berlin odbiera pierwsze ładunki ropy z Kazachstanu, która dociera przez Ropociąg Przyjaźń z Rosji, rodząc obawy o naruszenie sankcji.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik