Rozmowy polsko-norweskie o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe

9 maja 2019, 07:00 Alert

Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz rozmawiał z dziennikarzami po wizycie w Oslo i rozmowach z jego norweskim odpowiednikiem Ine Eriksen Søreide. Dyskutował z nią między innymi o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe.

Jacek Czaputowicz i Ine Eriksen Soereide. Fot. MSZ Norwegii
Jacek Czaputowicz i Ine Eriksen Soereide. Fot. MSZ Norwegii

Jego zdaniem realizacja projektu budowy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do Polski zwiększy zaangażowanie firm polskich na rynku norweskim. – Na pewno po ukończeniu Baltic Pipe będziemy mieli kolejny argument za inwestycjami w złoża w Norwegii – zdradził minister. – Jeśli wziąć pod uwagę filozofię PGNiG, są oni bardzo zainteresowani – dodał.

Jego zdaniem Norwegia to partner godny zaufania w przeciwieństwie do Rosji, z którą Polska nie zamierza przedłużać kontraktu na dostawy gazu, który kończy się w 2022 roku, czyli tzw. umowy jamalskiej.

Baltic Pipe to dopiero początek

Jednym z głównych tematów rozmów ministra Czaputowicza z Ine Marie Eriksen Søreide była współpraca gospodarcza, zwłaszcza w obszarze energii. Szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że budowa gazociągu Baltic Pipe i połączenie z norweskim szelfem umocni partnerstwo polsko-norweskie i wprowadzi relacje dwustronne na wyższy poziom. – Wierzę, że uda nam się wkrótce rozpocząć nasz wspólny projekt budowy gazociągu, dzięki któremu odbiorcą norweskiego surowca będzie nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podziękował również Norwegom za wsparcie udzielone w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. – Jestem bardzo zadowolony z pomocy, jaką otrzymaliśmy ze strony norweskiej w ostatnich latach. Trudno przecenić rolę współpracy z Norwegią we wdrażaniu projektów w takich obszarach jak: ochrona środowiska, oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii, społeczeństwo obywatelskie – zauważył minister.

Podczas rozmów poruszono również tematykę bezpieczeństwa. Szef polskiego MSZ z satysfakcją odnotował, że poziom relacji dwustronnych w dziedzinie obronności i bieżący polsko-norweski dialog w tym zakresie jest coraz bardziej intensywny. Szef polskiej dyplomacji wyraził także satysfakcję z obecności i aktywności Polaków w różnych sferach życia społecznego w Norwegii. – Jednym z celów mojej wizyty w Oslo jest podkreślenie wagi, jaką przywiązujemy do sytuacji Polaków żyjących w Norwegii – zaznaczył minister.

Szef polskiego MSZ złożył również wizytę w parlamencie norweskim (Storting). Podczas spotkania z Norwesko-Polską Grupą Przyjaźni minister Czaputowicz podkreślił znaczenie współpracy parlamentarnej, w tym w ramach organizacji międzynarodowych – ONZ, NATO i Rady Europy.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się też z parlamentarzystami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony. W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ podkreślił, że Norwegia jest dla Polski jednym z najistotniejszych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, a oba kraje zbliża podobna ocena zagrożeń ze strony Rosji, poparcie dla rozbudowy obecności wojskowej na sojuszniczych flankach oraz zaangażowanie w projekty wzmacniające zdolności NATO. – Szczególne znaczenie ma jedność sojuszników wobec poczynań Rosji. Musimy być w stanie skutecznie odstraszyć Moskwę i skutecznie bronić się – podkreślił minister Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ wygłosił również wykład w Norweskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (NUPI) poświęcony wyzwaniom dla bezpieczeństwa europejskiego z perspektywy Polski.

Minister Czaputowicz złożył także wieniec przy pomniku polskich lotników na cmentarzu Vestre Gravlund, a także spotka się jeszcze dzisiaj z Polonią norweską podczas przyjęcia zorganizowanego przez Ambasadę RP w Oslo z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

MSZ/Reuters/Wojciech Jakóbik