Prezydent weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku

20 września 2022, 12:00 Alert

We wtorek prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 77 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. – Wizyta w Nowym Jorku to będą trzy dni poświęcone podstawowemu problemowi, czyli agresji rosyjskiej, która toczy się u naszych granic – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Prezydent RP, Andrzej Duda. Źródło: COP24
Prezydent RP, Andrzej Duda. Źródło: COP24

„Przekonać nieprzekonanych”

Prezydent do USA udał się z Wielkiej Brytanii, gdzie razem ze swoją małżonką wziął udział w uroczystościach pogrzebowych brytyjskiej Królowej Elżbiety II. W niedzielę w Londynie Andrzej Duda spotkał się też z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, by porozmawiać o bezpieczeństwie, wsparciu Ukrainy i współpracy gospodarczej.

Podczas briefingu po przylocie do Nowego Jorku, minister Kumoch zapowiadał, że zarówno wystąpienie Andrzeja Dudy we wtorek na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, jak i jego spotkania będą skupione na sprawach związanych z wojną na Ukrainie i przede wszystkim jej globalnym wymiarem. Prezydent wielokrotnie mówił, że to jest wojna przeciwko całemu światu, wojna, której niszczy się głodu jako oręża, w której niszczy się celowo uprawy – podkreślał Jakub Kumoch

Podczas wizyty w USA polski przywódca odbędzie szereg spotkań bilateralnych między innymi z prezydentem Brazylii, Kazachstanu,  sekretarzem generalnym ONZ  oraz prezesem Banku Światowego. Polski przywódca będzie także uczestniczył w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, UE oraz Unię Afrykańską i Hiszpanię.

Głównym tematem rozmów z prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro będzie rozmowa o rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz przekonanie prezydenta z Południowej Ameryki do opowiedzenia się przeciwko temu konfliktowi i zerwania rozmów z Władimirem Putinem. Podczas spotkania podpisane zostaną dwie ważne umowy: o ochronie informacji niejawnych i o ochronie inwestycji.

Natomiast spotkanie z prezydentem Kazachstanu, Kasymem Żomartem–Tokajewem ma na celu omówić stosunki handlowe i sprawy związane z wydobyciem surowców energetycznych. – Kazachstan jest w bardzo trudnej sytuacji w czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę, a jednocześnie mocno zaznacza swoją niezależność, co budzi uznanie. Wszyscy wiemy, że dziedzina surowcowa jest jedną z kluczowych dla naszego kraju – podkreślił minister Kumoch.

Kancelaria Prezydenta RP/Wojciech Gryczka

ONZ wezwie Rosję do opuszczenia okupowanej elektrowni jądrowej na Zaporożu