Polska przejmuje prezydencję OBWE przed finałem rozmów Zachodu z Rosją

12 stycznia 2022, 18:15 Alert
MSZ
Siedziba MSZ w Warszawie. Fot. MSZ

NATO zaoferowało Rosji negocjacje na temat kontroli zbrojeń oraz rozmieszczenia pocisków balistycznych, ale odmówiło wycofania zaproszenia Ukrainy do Sojuszu. Rozmowy w Brukseli nie przyniosły owoców po negocjacjach USA-Rosja, również bezowocnych. Teraz odbędą się obrady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którym będzie przewodniczyć Polska.

Sojusz Północnoatlantycki odpowiedział na propozycję Rosji, która domagała się od niego wycofania sił z Europy Środkowo-Wschodniej oraz odmówienia Ukrainie członkostwa. Czterogodzinne rozmowy w Brukseli nie przyniosły rozstrzygnięcia, podobnie jak poprzedzające je negocjacje USA-Rosja z 10 stycznia. Rosja jest oskarżana o straszenie agresją na Ukrainę. Zgromadziła u jej granic około 100 tysięcy żołnierzy.

Kolejny etap rozmów to obrady na łonie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którym będzie przewodniczyć polski minister spraw zagranicznych. Polska obejmuje prezydencję OBWE w 2022 roku, przedstawi jej program oraz priorytety. 13 stycznia odbędzie się posiedzenie rady stałej OBWE z ministrem Zbigniewem Rau w roli przewodniczącego.

Reuters/Ministerstwo spraw zagranicznych/Wojciech Jakóbik