Polska rezygnuje z Caracali

4 października 2016, 20:20 Alert
Caracal Airbus

-Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii – informuje Ministerstwo Rozwoju. 

– Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jak przekonuje resort w trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. -Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego – czytamy w komunikacie.

-Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe  – podsumowuje ministerstwo rozwoju.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę 50 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Dwie pozostałe oferty przedstawione przez  PZL Świdnik i AgustaWestland  oferujące model AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec przedstawiające konstrukcje Black Hawk poprzednie kierownictwo ministerstwa obrony narodowej odrzuciło w ubiegłym roku. Powodami takiej decyzji było  niespełnienie wymogów formalnych.W postępowaniu przetargowym do dalszej weryfikacji ostatecznie wybrano francuskie konsorcjum Airbus Helicopters.

Ministerstwo Rozwoju/BiznesAlert.pl